România se bate pentru aur la Europenele de lupte din Croația. Andreea Ana concurează împotriva unei sportive din Ungaria Sursa foto: Facebook

România are o sportivă în finala Campionatelor Europene de lupte de la Zagreb. Sportiva Andreea Ana, campioana en titre, se va lupta pentru medalia de aur la categoria 55 de kilograme. România participă cu o echipă formată din 17 sportivi la Europenele de la Zagreb, capitala Croației. La precedentul turneu european, anul trecut, de la Budapesta, sportivele din țara noastră au obținut patru medalii.

Sportiva româncă Andreea Beatrice Ana s-a calificat în finala Campionatelor Europene de lupte de la Zagreb, la categoria 55 de kilograme și luptă pentru victorie. Datorită ei, echipa României are asigurată, deja, o medalie la această competiție. De altfel Andreea Beatrice Ana este campioana en titre, după ce a câștigat finala de la Budapesta, a Campionatelor Europene, de anul trecut

În cadrul competiției de la Zagreb, Croația, luptătoarea din România a trecut în sferturile de finală de azera Elnura Mamadova, iar în semifinale a învins-o pe poloneza Katarzyna Krawczyk.

Urmează finala, care a fost programată pentru joi, 20 aprilie, unde o va înfrunta pe luptătoarea Erika Bognar, din Ungaria.

Într-o altă luptă, programată tot pentru joi, în cadrul Campionatelor Europene de la Zagreb, la categoria 76 kg, o altă sportivă din România va concura pentru o medalie de bronz. Cătălina Axente o va înfrunta pe ucraineanca Anastasia Osniaci, după ce a învins-o în preliminarii pe germanca Francy Raedelt şi a pierdut în faza sferturilor de finală împotirva luptătoarei Yasemin Adar, din Turcia.

România a obținut patru medalii la Europenele trecute

De asemenea, fosta campioană Emilia Alina Grigore Vuc a fost învinsă în sferturile competiției din Croația la categoria 50 kg. Ea a cedat în fața unei adversare din Bulgaria, Miglena Gheorghieva Selişka. La feminin vor mai evolua pentru România trei sportive, Amina Roxana Capezan (categoria 62 kg), Kriszta Tunde Incze (categoria 65 kg) şi Alexandra Anghel (categoria 72 kg).

De menționat că România participă cu o echipă formată din 17 sportivi la Campionatele Europene de la Zagreb, capitala Croației.

În urmă cu un an, la ediția din 2022, de la Budapesta, în Ungaria, echipa feminină de lupte a României, a obținut patru medalii. Una dintre acestea a fost de aur, câştigată de Andreea Ana la categoria 55 kg, o alta de argint, obținută de sportivul Nicu Ojog, la categoria 97 kg, lupte greco-romane, şi două medalii de bronz prin Alina Vuc, la categoria 55 kg şi Kriszta Incze la 65 kg.