România și selecționata africană aproape că au ucis fotbalul în această seară. În ciuda unui joc plictisitor, „tricolorul” care s-a remarcat în partida cu Congo a fost Nicușor Stanciu, marcatorul unicului gol al naționalei noastre. Vârful Stelei a deschis scorul în minutul 27, în urma unei execuții din afara careului. A fost la un pas de a-și trece în cont „dubla”, în minutul 37, dar șutul său din lovitură liberă a fost respins de portarul african.

Unicul gol al selecționatei din Congo a fost reușit de Bokila, fostul atacant al Petrolului. Acesta a restabilit egalitatea cu trei minute înainte de timpul regulamentar de joc, printr-o acțiune personală.

Următorul meci amical al României în Italia este progrmat pe 29 mai, de la ora 20:30, la Torino, împotriva Ucrainei.

România: Pantilimon – Săpunaru, Găman, Chiricheș (cpt), Raț – Pintilii, Ropotan (Prepeliță 46) – Ad. Popa, Stanciu (Keșeru 78), Chipciu (Maxim 59) – Alibec (Hora 68)

RD Congo: Kudimbana – Mpoku, Tisserand, Bompunga, Issama – Zakuani, Lomalisa, Maghoma, Mubele – Mabwati, Bakambu.