România, (doar) locul 4 la Europeanul din Hexagon

„Tricolorele” lui Ambros Martin au ratat o nouă medalie de bronz la Euro, după ce, ieri, au cedat în fața Olandei, scor 20-24, în fi nala mică de la Paris.

Naționala feminină a României a încheiat pe locul 4 Campionatul European de handbal găzduit de Franța, deși așteptările erau mai mari. Având în vedere nivelul actual al sportului românesc, „tricolorele” au terminat turneul final pe un loc onorabil, ba chiar în fața unor „granzi” precum Ungaria, Germania, Danemarca sau Norvegia. Ce-i drept, era de așteptat ca selecționata noastră să repete cel puțin performanța din 2010, când a cucerit bronzul continental.

Au revenit prea târziu

Ieri, la Paris, România, fără Cristina Neagu, a întâlnit, în finala mică, reprezentativa Olandei. Până la acest meci, batavele câștigaseră deja în fața româncelor, scor 24-29, în Grupa Principală de la Nancy. În finala mică, elevele lui Ambros Martin au început temător jocul, permițându-le batavelor să perforeze cu ușurință poarta României. „Tricolorele” au început să sclipească în ultimul sfert de oră al duelului, prea târziu, însă, ca să se agațe de ultima treaptă a podiu mului european. „A întâlnit un adversar foarte experimentat. Cred că prima repriză a fost cheia meciului. Am jucat cu frică, le-am permis adversarelor să își creeze foarte multe ocazii. Neam revenit târziu, în repriza a doua. Am decis, totuși, să ne bucurăm de handbal. Trebuie să fim mândri și să ne gândim la viitor. S-a simțit lipsa Cristinei Neagu”, a declarat, după meci, seleționerul României, Ambros Martin. Mai mult, locul 4 la Euro 2018 este un rezultat important pentru România, în vederea Mondialului de anul viitor, dar și pentru JO de la Tokyo.