Româncele fac spectacol la Roland Garros. După Halep și Țig s-a calificat în turul 3

Româncele au făcut meciuri bune la Roland Garros. Patricia Țig a câștigat și s-a calificat în turul trei al prestigioasei competiții, alături de Simona Halep. Din păcate, după un meci bun Ana Bogdan a fost în cele din urmă eliminată în turul 2.

Patricia Țig (58 WTA) a învins-o pe americanca Cristina McHale (81 WTA) cu scorul de 6-3 6-4 și s-a calificat în turul al treilea de la Roland Garros.

Meciul a durat o oră și 36 de minute.

Românca va juca cu învingătoarea partidei dintre Elena Rybakina (18 WTA) și Fionna Ferro (49 WTA).

Ana Bogdan (27 de ani) a reușit o partidă bună astăzi, în turul doi de la Roland Garros, în fața americancei Sofia Kenin (21 de ani), a patra favorită a turneului. În final, românca a pierdut (6-3, 3-6, 2-6), după un meci de peste o oră.

Ana Bogdan, jucătoarea din Sinaia, locul 93 WTA, i-a ținut piept adversarei, însă a cedat în setul decisiv. Pentru prestația de la Roland Garros, Ana Bogdan va primi un cec de 84.000 de euro.

Astfel, sportiva din România a depășit 1,4 milioane de dolari câștigați de-a lungul carierei sale în lumea tenisului.

Prestația româncei în partida cu Sofia Kenin a fost remarcată de presa internațională. „Totuși, nu a fost atât de simplu pe cât pare (n.r. - pentru Kenin), în cele din urmă: de la 0-40, la 1-5 în decisiv, Bogdan a transformat penultimul game al meciului într-o mini-epopee de șapte minute.

A salvat cele trei puncte de meci, și-a luat game-ul, apoi a avut două puncte de break în următorul game, care a ajuns să fie aproape la fel de lung (șase minute și 33 de secunde). Dar Kenin a câștigat și a ajuns în turul trei”, a scris The Guardian.

Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) a învins-o în minimum de seturi pe Irina Begu (30 de ani, 73 WTA), în turul II de la Roland Garros, scor 6-3, 6-4, și s-a calificat în turul III

Halep va juca în turul III cu americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de Bernarda Pera (25 de ani, 61 WTA), scor 6-2, 6-0. Meciul se va juca vineri.

„Sper că voi continua seria de victorii și după meciul Anisimova. Întâlnesc un adversar foarte dificil, în fața căreia am pierdut anul trecut”, a conchis Halep.