Revenire spectaculoasă după o grea suferință a unei mari gimnaste din România

Larisa Iordache a suferit 3 operaţii în 3 ani după ce s-a accidentat la un concurs..

O celebră gimnastă română s-a luptat timp de trei ani pentru a se recupera din punct de vedere fizic în urma unui accident produs în timpul unui concurs. Larisa Iordache a suferit nu mai puțin de trei operații în decurs de trei ani, după ce avut o ruptură de tendon ahilian.

Incidentul a avut loc înainte de a evolua la primul aparat din calificările la Campionatul Mondial, respectiv solul. Gimnasta a plecat din sala de concurs în lacrimi, într-un scaun cu rotile.

Nevoită să se opereze de trei ori în trei ani

Perioada de recuperare a fost estimată la 6-8 luni, dar sportiva a avut o perioadă dificilă. Ea nu a mai putut concura timp de trei ani și a fost nevoită să se opereze de trei ori.

La vârsta de 24 de ani, Larisa Iordache vrea să participe din nou la Jocurile Olimpice. Pentru jocurile de anul viitor, de la Tokyo 2021, doar două gimnaste din partea României. mai pot prinde biletele la Europeanul din acest an.

"Ar fi o dorinţă împlinită, nu un vis"

"Ar fi o dorinţă împlinită, nu un vis. O să fie o dorinţă împlinită, pentru că o să-mi arăt mie încă o dată că am putut şi pot", a declarat Larisa Iordache.

Larisa Iordache a fost în anul 2014 a vedeta Campionatului European.

Ea a avut un parcurs deosebit până la accidentările care i-au transformat cariera în mod dramatic. Larisa Iordache a fost în anul 2014 a vedeta Campionatului European.

Bucureșteanca a fost formată la CS Dinamo, fiind considerată de specialiști ca sportiva care va aduce faima gimnasticii românești. Lucru care nu s-a întâmplat chiar așa, Larisa suferind o serie de accidentări. Larisa Iordache a fost remarcată și de Nadia Comăneci pentru performanțele sale.

În timpul Jocurilor Olimpice de la Londra 2012, Larisa Iordache a concurat accidentată, contribuind la obținerea medaliei de bronz cucerite de România în concursul pe echipe.

Vedeta Campionatului European în anul 2014

În 2014, Larisa Iordache a devenit vedeta Campionatului European. "Pici" a fost singura gimnastă care s-a calificat în toate cele patru finale pe aparate. De asemenea, ea a fost singura care a câștigat două titluri continentale (cu echipa și la sol) și singura care a cucerit cele mai multe medalii. Respectiv 4, pe lângă 2 de aur, un argint la bârnă și un bronz la sărituri.

La Mondialele de la Nanning a încercat să câștige titlul mondial la individual compus. Ea a terminat pe locul secund, poziție ocupată și la sol. Larisa a ajutat la Nanning echipa României, formată din patru sportive ce debutau la o asemenea competiție, să termine pe locul 4, potrivit digisport.ro