Republica Moldova - Cipru, 3-2. Urmează Ucraina, adversara României la Euro 2024

Republica Moldova - Cipru, 3-2. Urmează Ucraina, adversara României la Euro 2024 Nationala de Fotbal Republica Moldova / sursa foto: fmf.md

Selecționata de fotbal a Republicii Moldova a câștigat meciul amical contra reprezentativei din Cipru cu scorul de 3-2.

Republica Moldova a intrat la vestiare cu avantaj

Echipa antrenată de selecționerul Sergiu Cleșcenco a reușit să revină, după ce a fost condusă cu scorul de 2-1, pe stadionul Zimbru din Chișinău.

Ion Nicolăescu a ratat prima ocazie importantă a meciului în minutul 13, când a șutat pe lângă poartă. După 12 minute, același Nicolăescu a mai avut o ocazie de gol, dar nu a reușit să transforme.

Au urmat ciprioții, care au avut o ocazie bună prin căpitanul Grigoris Kastanos.

Reprezentativa Republicii Moldova a deschis scorul abia în minutul 44, după o centrare a lui Artur Ioniță, reluată cu capul spre poartă de Ioan-Calin Revenco. Dar golul a fost efectiv înscris de Nichita Motpan, care a împins balonul în plasă de la doar câțiva metri.

Ciprul a revenit după pauză și a preluat conducerea

Naționala Ciprului a avut inițiativa după pauză și a reușit să întoarcă scorul în decurs de câteva minute.

Primul marcator a fost Danilo Spoljaric, care a egalat în minutul 51.

Peste doar 2 minute, Ioannis Pittas a înscris din nou pentru ciprioți, ducând tabela de marcaj la 2:1.

Sergiu Cleșcenco, selecționerul Republicii Moldova / sursa foto: captură video

Revenirea selecționatei din Republica Moldova

Văzându-și echipa în dezavantaj, selecționerul reprezentativei Republicii Moldova, Sergiu Cleșcenco, a făcut două schimbări inspirate.

Victor Stînă a intrat în locul lui Artur Ioniță și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 71.

Puțin mai târziu, Victor Bogaciuc, care l-a înlocuit pe Vladislav Baboglo, a marcat golul victoriei în minutul 78.

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova va mai juca un meci amical marți, 11 iunie. Echipa lui Sergiu Cleșcencova juca, tot pe stadionul Zimbru, contra reprezentativei Ucrainei, calificată la EURO 2024 și adversara din grupe a selecționatei României.

Partida se va desfășura de la ora 19:00 și va fi transmis în direct, exclusiv, de postul național de televiziune Moldova 1.