Marea revelație a fotbalului din Republica Moldova, Petrocub Hîncești, a primit trofeul sursa: FMF

Lovitură istorică dată, în acest sezon, de formația Petrocub Hîncești, care a devenit campioană în Republica Moldova. Și a reușit să întrerupă supremația celor de la Sheriff Tiraspol.

Fiesta totală a fost declanșată după ultima etapă, la finalul partidei câștigate cu scorul de 4-1, împotriva grupării Zimbrul Chișinău.

Petrocub Hîncești, revelația fotbalului din Republica Moldova, în stagiunea 2022 - 2023

Campionii din Basarabia ai primit trofeul și medaliile, din partea lui Dragoș Hîncu, președintele Federației de Fotbal din Moldova.

Formația Petrocub Hîncești a câștigat în premieră titlul de campioană națională. Anterior, formația patronată de Mihai Usatîi a câștigat Cupa Moldovei în anul 2020 și a urcat de 6 ori pe podiumul de premiere (de 3 ori pe locul 2 și de 3 ori pe locul 3) a campionatului național.

Fiesta a fost declanșată la finalul confruntării cu Zimbrul Chișinău, din ultima etapă a campionatului intern

În faza a 2-a a Super Ligii din acest sezon, Petrocub a dominat clar competiția, câștigând 7 meciuri și alte 3 încheind la egalitate.

Fotbal

Sursa foto: dreamstime.com

Petrocub va reprezenta Republica Moldova în UEFA Champions League, începând cu prima etapă preliminară. Campioana noastră își va afla adversara pe 18 iunie, când va avea loc tragerea la sorți. Meciurile tur din cadrul primei etape UCL sunt programate pentru 9/10 iulie, iar returul pe 16/17 iulie, după cum notează unimedia.info.

A șasea campioană internă a Basarabiei, după independență

Petrocub Hîncești devine a șasea echipă care reușește să câștige titlul de campioană națională după independența Republicii Moldova. Petrocub Hîncești are la activ și șase prezențe în cupele europene: câte trei în Europa League și Conference League. Cea mai bună performanță a fost înregistrată în sezonul 2022/23 când s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League.

„Felicitări, FC Petrocub Hîncești - noua campioană la fotbal a țării. După 2014, titlul de campion revine pe malul drept al Nistrului. Mult succes în cupele europene!”, a transmis ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.