Conference League: Olympiacos-Aston Villa 2-0. Grecii, pentru prima dată în finală Sursa foto: Arhiva EvZ

Olympiacos s-a impus pentru a doua oară în fața englezilor de la Aston Villa, scor 2-0, în a doua mansă a semifinalei din Conference League. Grecii au obținut o bine meritată calificare după un scor general de 6-2.

Olympiacos-Fiorentina, finala de Conference League

Finala Conference League se va disputa pe 29 mai la Atena între Olympiacos și Fiorentina. Pentru greci este un moment istoric, este pentru prima dată când ajung într-o finală europeană. Cel mai tare campionat de fotbal din lume, Premier League, nu mai are nici o reprezentantă în cele trei competiții europene, Liga Campionilor, Europa League și Conference League.

Real Madrid-Borusia Dortmund este fianala de Champions League, care se va disputa pe 1 iunie în Anglia. Madrilenii au reușit un sezon galactic cu Ancelotti pe bancă. Au eliminiat-o pe Bayern în semifinalele Champions League și au câștigat La Liga cu patru etape înainte de final.

Olimpyaho reușește calificarea în Conference League

Sursa foto: Captura ecran

Premier League nu mai are nicio echipă în comeptițiile europene

Germania are două echipe în finalele europene de fotbal, Borrussia și Leverkusen. Atalanta-Leverkusen e finala Europa League, iar Olympiacos-Fiorentina este finala de Conference League.

Două finaliste din Bundes Liga, două din Seria A, una din La Liga și Olympiacos din Superliga Greciei, un campionat care nu se află în top 3, nici măcar în top5 campionate puternice din Europa. Cu toatea acestea elenii își pot adjudeca un trofeu important.

Grecii vor juca finala de Conference League

Sursa foto Arhiva EvZ

Grecii vor juca pentru prima oară o finală de Conference League

Nimeni nu s-ar fi aștetpat ca grecii să câștige în fața favoriților de la Aston Villa și să se califice în finala Conference League. Mai ales în maniera în care au făcut-o, 6-2 la generar. Olympiacos a câștigat ambele manșe, 4-2 la englezi acasă și 2-0 în Grecia. Atacantul Ayoub El Kaabi a fost eroul elenilor în ambele partide.

După un hattrick în prima manșă din semifinale, experimentatu jucător a reușit o dublă și în retur. Primul gol l-a marcat în minutul 10, iar al doile în minutul 79. Olympiacos are 47 de titluri în Grecia, dar în palmares nicio cupă europeană.