Remiză anostă între Oțelul Galați și Poli Iași. Dorinel Munteanu, un car de nervi la final Dorinel Munteanu. Sursă foto: Facebook

În ultima etapă a sezonului regular, Oțelul Galați și Poli Iași au încheiat nedecis confruntarea directă, scor 1-1. Dorinel Munteanu și-a pus elevii la zid.

Oţelul Galaţi a terminat la egalitate cu Politehnica Iaşi, 1-1 (0-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 30-a a Superligii de fotbal, ultima a sezonului regulat.

Oaspeţii au deschis scorul rapid, prin Alin Roman (9 - penalty), după un henţ comis de Samuel Teles la centrarea lui Marius Martac.

Remiză între Oțelul Galați și Poli Iași

Oţelul a egalat în repriza secundă prin Juri Cisotti (71). Poli şi-a mai creat o ocazie de gol, prin Cătălin Itu (41), dar portarul Eduard Pap a respins.

Gălăţenii au avut şanse bune de a înscrie prin Alexandru Mihai Pop (25), Francois Yabre (45 - bară) şi Jonathan Cisse (54).

Poli Iaşi nu a pierdut în ultimele patru etape, în care a avut o victorie şi trei egaluri consecutive.

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu nu a mai câştigat de cinci etape, în care are trei egaluri şi două eşecuri.

Scorul a fost egal şi în tur, 1-1

SC Oţelul Galaţi - FC Politehnica Iaşi 1-1 (0-1), Stadion Oţelul - Galaţi Au marcat: Juri Cisotti (71), respectiv Alin Roman (9 - penalty). Arbitru: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Mihaela Ţepuşă (Buzău); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti) Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti) Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF.

sursa: Agerpres

Dorinel Munteanu a răbufnit la final

Dorinel Munteanu, tehnicianul gazdelor, nu și-a ascuns supărarea după acest semieșec.

„Nu poți să fiu mulțumit după jocul echipei mele. Cred că e cea mai slabă repriză de când antrenez această echipă. Ocaziile au fost de partea noastră. Lung a avut reflexe de portar mare, al nostru nici n-a transpirat. Adversarul a fost periculos pe contraatac, dar nu ne-a pus probleme. Lung cred că e jucătorul meciului. Nu poți să fii mulțumit. Am forțat, dar asta a fost istoria jocului de astăzi. Ne așteaptă un meci la fel de greu, sper ca jucătorii să se trezească la realitate, pentru că valoarea jucătorilor nu a fost arătată pe teren.

Normal că sunt supărat când un jucător cu atâta experiență face două greșeli în 10 secunde și primesc penalty. Trebuie să-l scot în minutul 20, dar am zis să nu întrerup ritmul jocului. Programul pare favorabil dacă ne trezim la realitate. Am pierdut foarte multe puncte pe teren propriu pe care nu ar fi trebuit să le pierdem. Sunt puțin supărat”, a afirmat Dorinel Munteanu, conform Digi Sport.