Real Madrid a pierdut meciul cu recordul total

Real Madrid a fost învinsă, duminică, pe „Mestalla”, de Valencia, scor 1-2, în etapa a 17-a a Primerei Division, şi a întrerupt o serie impresionantă de 22 de victorii consecutive.

Ultima înfrângere a „galacticilor” venise cu aproape patru luni în urmă, scor 1-2, pe teren propriu, împotriva lui Atletico Madrid. „Albii” au deschis scorul, în minutul 14, prin Cristiano Ronaldo, din penalty, însă „liliecii” au întors partida, prin reușitele semnate de Barragan( 52) și Otamendi(65). Formaţia pregătită de Carlo Ancelotti a ratat şansa de a le „fura” brazilienilor de la Coritiba recordul de cele mai multe victorii la rând, formaţia sud-americană intrând în Cartea Recordurilor cu cele 24 de meciuri câştigate pe linie.

Performanța românului Kovaci, neomologată

În 1972, echipa pregătită de Ştefan Kovaci, Ajax Amsterdam, a obţinut 26 de succese consecutive, reuşită ce n-a fost însă omologată.

De eșecul Realului ar fi putut să profite Barcelona, care, în eventualitatea unei victorii contra lui Sociedad, ar fi urcat pe primul loc. Însă catalanii au bifat cea de-a patra partidă a sezonului în care n-au izbutit să înscrie, şi au pierdut, scor 1-0, contra bascilor.

Sigurul gol al disputei i-a aparţinut lui Jordi Alba, care a marcat în propria poartă, în minutul 2. Real Madrid rămâne lider, cu 39 de puncte după 16 partide, urmat de Barcelona şi Atletico Madrid, cu 38 puncte acumulate în 17 meciuri.