Războiul fulger care a schimbat Orientul Mijlociu: 58 de ani de la conflictul din 1967

Războiul fulger care a schimbat Orientul Mijlociu: 58 de ani de la conflictul din 1967

58 de ani de la Războiul de Șase Zile.”Războiul de șase zile” a fost o confruntare importantă a ”Războiului Rece”.

Peste un an, în 1968, avea să se declanșeze ”Primăvara de la Praga”.

Războiul de Șase Zile - preliminarii

În 1964, cu trei ani înainte de Războiul de Șase Zile,  Israelul a deviat cursul Iordanului pe teritoriul său. A  împiedicat Siria, prin numeroase raiduri aeriene să devieze cursul afluenților Iordanului. Libanul și Iordania nu s-au implicat. În 1964 s-a înființat Organizația pentru Eliberarea Palestinei. Războiul Rece se desfășura de aproape două decenii. Statele arabe nu recunoscuseră oficial Israelul, însă îl acceptaseră. Asta, pentru că Israel avea un potențial ridicat în regiune și avea, mai întâi de toate sprijin politic și diplomatic american.

În 1965, cu doi ani înainte de Războiul de Șase Zile,  au început acțiuni teroriste palestiniene îndreptate împotriva Israelului. La acea dată, poziția de Șef al Statului Major al Armatei Israeliene era deținută de Ithzak Rabin. Acesta a considerat că o acțiune de amploare a Israelului în regiune va determina atât punerea la respect a vecinilor săi arabi,

În perioada noiembrie 1966-17 mai 1967, Israelul a inițiat atacuri în Cisiordania, Un motiv a fost  că urmărea teroriști palestinieni. A doborât șase aparate militare de zbor de tip MiG, din flota aeriană siriană. Diplomația sovietică a informat Egiptul că deține informații (obținute de KGB) potrivit cărora Israelul va ataca Siria.  Egiptul a răspuns masând, la 14 mai 1967, numeroase trupe în Peninsula Sinai.

La 17 mai 1967, două avioane de spionaj egiptene care au decolat din Iordania, au survolat reactorul nuclear de la Dimona, artileria antiaeriană israleiană nereușind doborârea lor.

Desfășurarea Războiului de Șase Zile (5-10 iunie 1967)

Guvernul egiptean, înainte de  Războiul de Șase Zile a provocat un nou conflict prin închiderea Strâmtorii Tiran (zona Golfului Aqaba) pentru marina israeliană. La 22 mai 1967, Egiptul miza pe faptul că Statele Unite erau implicate în Războiul din Vietnam și că nu va putea face față unui conflict pe două fronturi cu Siria și Egiptul.

La 5 iunie 1967, ora 7.45, 11 baze militare aeriene ale Armatei Egiptului, aeroporturi au fost bombardate  simultan de către aviația israeliană, pentru a fi distrusă infrastructura de apărare a inamicului.

La 6 iunie 1967, trupele terestre israeliene intră cu forța în Fâșia Gaza și forțează apărarea egipteană în Peninsula Sinai.

La 7 iunie 1967, armata israeliană pătrunde în Cisiordania și forțează malul stâng al Iordanului, anexând la 27 iunie 1967 Ierusalimul de Est.

La 8 iunie 1967, trupele egiptene dotate cu tancuri însă net inferioare capabilităților militare egiptene, ating Canalul Suez. Asta va  determina Egiptul să ceară pacea. Gamal Abdel Nasser și-a anunțat a doua zi demisia. Demosntrațiile de stradă în favoarea sa, l-au determinat să se răzgândească.

La 9 iunie 1967, orașul Al Qunaytirah, punct cheie din Platoul Golan, apărat de armata siriană, este cucerit de Israel. A fost posibil acest fapt după lupte grele. Armata israeliană ocupând cea mai mare parte din Înălțimile Golan, deținute de către Siria.

La 10 iunie 1967, s-a semnat pacea, Israelul controlând un teritoriu de patru ori mai mare decât în data de 5 iunie 1967. Războiul de Șase Zile ajungea la final.

Urnări

Războiul de Șase Zile a produs numeroase pagube umane și materiale. Totodată, a determinat un adevărat exod palestinianpeste  400 000 de palestinieni căutându-și adăpost în Iordania vecină.

Israelienii au folosit avioane de fabricație franceză, blindate americane și britanice. Armele automate erau de proveninență israeliană (Uzi), în timp ce cu excepția Iordaniei, statele arabe Egipt, Siria aveau armament și mașini de război de fabricație sovietică.

 

Ne puteți urmări și pe Google News