Răzvan Lucescu, învins de Fatih Terim. PAOK a pierdut cu 1-0 într-un meci cu două eliminări

Răzvan Lucescu, învins de Fatih Terim. PAOK a pierdut cu 1-0 într-un meci cu două eliminări Răzvan Lucescu, din ce în ce mai aproape de un trofeu la PAOK. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Răzavan Lucescu a pierdut cu 1-0 prima partidă din semifinalele Cupei Greciei. Tehnicianul român a fost învins cu 1-0 de Panathinaikos, echip antrenată de Fatih Terim. Totuși, antrenorul lui PAOK are toate șansele să întoarcă rezultatul în manșa secundă a competiției.

Răzvan Lucescu a pierdut aseară prima manșă a seminfinalei cu Panathinaikos, din Cupa Greciei. Antrenorul român a fost învins cu 1-0, dar are șanse reale să întoarcă rezultatul în partida retur, care se va disputa la Atena. Elevii tehnicianului român au fost aproape de egalare pe finalul partidei, însă balonul a lovit transversala.

Răzvan Lucescu învins de Fatih Terim

În cazul în care Răzvan Lucescu întoarce scorul general, PAOK va fi prezentă pentru a 5-a oară în finala acestei competiții. Meciul nu a fost lipsit de evenimente, spre finalul partidei centralul a eliminat doi jucători, pe Taison de la PAOK și pe Bakasetas de la Panatinaikos.

Fanii sportului rege din Grecia au revenit pentru prima oară în tribunele arenelor după două luni de absență ca urmare a restricțiilor impuse de guvernul de la Atena din cauza violențelor fanilor eleni.

Răzvan Lucescu a bifat patru prezențe în finala Cupei, dintre care trei consecutive. Primele două au fost câștigate de tehnicianul român cu 2-0, respectiv 1-0, în fața echipei AEK. În 2022, Panathinaikos și 2023, AEK și-a luat revanșa cu 1-0, respectiv 2-0.

Sursa foto: Arhiva EvZ

Partida retur se va juca pe 21 februarie

Partida retur a fost programată pe 21 februarie, iar dacă obține calificarea, Răzvan Lucescu o poate întâlni pe Aris, mutând astfel finala competiției în orașul Salonic. Meciul este cu atât mai important, cu cât tehnicianul român va împlini sâmbătă, 17 februarie, 55 de ani.

În campionat, PAOK o va întâlni pe Olimpiakos Pireu. Conducerea clubului elen tocmai i-a prelungit contractul antrenorului român pe trei ani. Prima parte a jocului a aparținut celor de la PAOK, care au fost mai agresivi și mai rapizi în acțiunile ofensive.

Gazdele au fost și cele care au avut mai multe ocazii. În tabăra adversă, fostul jucător al lui Mircea Lucescu, de la Șahtior, Bernard, s-a remarcat de trei ori, fără rezultat însă, Bernard  a irosit toate ocaziile. După reluarea meciului, fanii au așteptat ca PAOK să-și reia presingul la poarta adversarilor.

Razvan Lucescu a criticat în termeni duri uciderea unui suporter grec.

Razvan Lucescu a criticat în termeni duri uciderea unui suporter grec. Sursa foto: Arhiva EvZ

Echipa lui Răzvan Lucescu a dominat prima repriză

Însă jucătorii lui Fatih Terim au fost cei care au deschis scorul prin șutul expediat din careul de șase metri de slovenul Sporar. Același Sporar putea duce scorul la 2-0, însă Kotarski a fost la post. PAOK a încercat egalarea, Lucescu a schimbat în minutul 63 trei jucători odată. După care în minutul 71 l-a introdus în teren pe Samatta, care a fost foarte aproape de gol.

Pe finalul partidei amtosfera s-a încins pe teren. După un clinci între Taison și Bakasetas, cei doi jucători s-au împuns, iar cel din urmă a simulat o lovitură. Arbitrul de centru a decis să-i elimine pe amândoi. Faza s-a întâmplat cu 10 minute înainte de fluierul de final.

În minutul 90+3 echipa lui Răzvan Lucescu putea egala, Șutul lui Meite a fost deviat în bară de Jedvaj. Dacă întoarce rezultatul, va fi cea de-a 5-a prezență a tehnicianului român în finala Cupei, potrivit GSP.