Rapid a devenit LIDER, după victoria din „Crâng”

Rapid a obținut, astăzi, o victorie la limită, în derby-ul de la Buzău, cu Gloria, scor 2-1.

Gloria și Rapid s-au duelat în cel mai dramatic meci al etapei a patra din Seria 1 a ligii secunde. În „Crâng”, giuleștenii au cei care au înscris primul gol, în minutul 45+1, printr-un șut de exceptție al lui Răzvan Trandu, de la 25 de metri. După pauza, Gloria lucurile s-au complicat pentru Rapid. Buzoienii au atacat mai mult și au reușit în cele din urmă să restabiliească egalitatea pe tabelă, în minutul 86, atunci când Răduca a marcat din penalty.

Rapid a făcut minuni la Buzău. A reușit să obțină victoria în ultimul minut de joc, grație aceluiași Trandu, care a șutat din nou foarte bine de la 20 de metri, lăsându-l fără reacție pe portarul Sârbu (90+2). După primele patru etape disputate, Rapid a acumulat 9 puncte și ocupă locul 1 în Seria 1.

Gloria Buzău: Sârbu - E. Chivu, Ct. Vlaicu, Dăniţă (cpt.), G. Ghiţă - Răduca, G. Marcu, Cl. Dumitrescu, B. Danciu - Mug. Dedu, Pălimaru. Antrenor: Ion Viorel

Rapid: Drăghia (cpt.) - Kusnir, Robuste, Grassi, Josl - Luque, Trandu, Moke, Tudoran - Cioablă, Jeslinek. Antrenor: Dan Alexa