Prețuri mai mari pe litoral, anul acesta. Decizia autorităților indică asta

Prețuri mai mari pe litoral, anul acesta. Decizia autorităților indică astaplaja mamaia / sursa foto: arhiva EVZ

Reprezentanții Administrației Naționale „Apele Române” (ANAR) au anunțat că 77 de subsectoare de plajă din Mamaia, Constanța, Eforie Nord și Eforie Sud sunt disponibile pentru închiriere pe o perioadă de 10 ani.

60 de hectare de plajă, date spre închiriere

ANAR a comunicat că suprafața totală disponibilă pentru închiriere este de aproape 60 de hectare.

„Administraţia Naţională «Apele Române» organizează licitaţie publică pentru închirierea a 77 de subsectoare de plajă pentru o perioadă de 10 ani.

Plajele sunt situate în staţiunile Mamaia, Constanţa, Agigea, Eforie Nord şi Eforie Sud. Cele 77 de subsectoare de plajă au două tipuri de destinaţii: plajă pentru agrement turistic (recreere) şi plajă pentru agrement cu funcţie sportivă, respectiv agreement nautic cu/ fără motor”, au comunicat, vineri, reprezentaţii ANAR.

40 hectare de plajă destinate activităților recreative

Ei au menționat că suprafața disponibilă pentru închiriere este de 58,58 hectare, dintre care 40,59 hectare sunt plaje destinate activităților recreative, iar 17,94 hectare sunt plaje pentru activități sportive.

Ofertele pot fi depuse între 5 aprilie și 24 aprilie, până la ora 16:00. Deschiderea ofertelor va avea loc în perioada 6-9 mai.

Reamintim că  un proiect european, care cuprinde 11 loturi și are o valoare de 800 de milioane de euro, avea ca scop lărgirea plajelor. Dar aceasta a fost o ocazie bună pentru cei implicați în proiect să profite și, potrivit specialiștilor acesta este supradimensionat „de cel puțin 6-8 ori”

Litoralul românesc

Plajă lărgită / Sursa foto: Facebook

Cei mai mulți bani din lărgirea plajelor au ajuns la olandezi

Van Oord, compania olandeză, a primit cea mai mare parte a fondurilor, câștigând licitații în valoare de peste 2,73 miliarde lei, echivalentul a 546 de milioane de euro, potrivit celor de la defapt.ro.

Unul dintre contracte a fost obținut în parteneriat cu o companie controlată de un afacerist controversat, care a fost trimis în judecată în două dosare de către procurorii anticorupție pentru diverse infracțiuni, printre care dare de mită și spălare de bani. Cu toate acestea, de fiecare dată, omul de afaceri a fost eliberat de acuzații, după ce a fost achitat de către judecători.

Un alt contract a fost obținut de un oligarh rus, care este inclus pe lista de sancțiuni a UE, după războiul din Ucraina. Acesta a obținut nu mai puțin de șapte milioane de euro din această afacere.