Constantin-Florin Mituleţu-Buică s-a născut la 21 mai 1978, în Craiova, judeţul Dolj, conform CV-ului postat pe site-ul www.roaep.ro.

Este absolvent al Facultăţii de Ştiinţe Juridice şi Administrative, Profilul Ştiinţe Juridice, din cadrul Universităţii "Constantin Brâncuşi" Târgu Jiu (1997-2001); deţine o diplomă de master în management politic, obţinută la Şcoala de Studii Academice Postuniversitare "Ovidiu Şincai" din Bucureşti (2007-2008), şi una în managementul şi dezvoltarea resurselor umane, obţinută la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor Craiova (2008-2010); a devenit doctor în domeniul informaţii şi securitate naţională, la Şcoala Doctorală din cadrul Universităţii Naţionale de Apărare "Carol I" (2013-2016).

A urmat o serie de cursuri de specializare, de formare profesională sau de instruire, la: Institutul European de cursuri prin corespondenţă – EUROCOR, Bucureşti, 2001 (Management); International Computer School, Craiova, 2002 (Inspector Resurse Umane); FPRO Dolj, 2005 (Curs de instruire antreprenorială); KSC TRAINING, Ploieşti, 2007 (Curs de formare continuă, specializarea Achiziţii publice); ING Q PREST, Craiova, 2009 (Curs de specializare Cadru tehnic cu atribuţii în domeniul PSI); TTINI SMART IDEAS, Bucureşti, 2009 (Expert Achiziţii Publice); Expert Audit Group, Bacău, 2009 (Manager de proiect); Ministerul Justiţiei, Bucureşti, 2010 (Adeverinţă care atestă calificarea de consilier juridic în România şi experienţa dobândită de solicitant în această profesie în România); Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile, Bucureşti, 2013 (Formator de formatori); Universitatea Naţională de Apărare "Carol I" (Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic, 2014 şi 2015; Colegiul Naţional de Apărare, 2015); Institutul Diplomatic Român, Ministerul Afacerilor Externe (2015); Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice (2016); Academia Naţională de Informaţii "Mihai Viteazul" (Colegiul Naţional de Informaţii, 2016).

A ocupat funcţiile de: şef tură la SC.EMMA.SA, Craiova (1 oct.-8 nov. 1999); şef depozit carburanţi la SC.PASAJ.SA, Craiova (1 dec. 1999-31 ian. 2000); director de marketing la SC.4L IMPEX.SRL, Craiova (1 febr. 2000-31 aug. 2001); şef serviciu – Serviciul Juridic şi Administrativ Spitalul de Pneumoftiziologie Leamna, comuna Bucovăţ, judeţul Dolj (5 sept. 2001-31 mart. 2013); preşedinte al Consiliului de Administraţie al S.C. Pentru Lucrări de Drumuri şi Poduri S.A., Craiova (1 sept. 2008-20 ian. 2009); consilier, Senatul României (1 apr. 2014-30 iun. 2014); consilier personal al ministrului delegat pentru Dialog Social, deputat Aurelia Cristea (1 sept. 2014-17 dec. 2014); consilier, Camera Deputaţilor (1 apr. 2013-9 mart. 2015).

În perioada 9 martie 2015-25 ianuarie 2018, a fost vicepreşedinte al Autorităţii Electorale Permanente, iar din 25 ianuarie 2018, a fost secretar general al aceleiaşi instituţii.

A fost observator acreditat la scrutinul organizat pentru alegerile legislative din 2000; preşedinte al Secţiei de votare pentru alegerile locale din 2004, comuna Vîrvoru de Jos, sat Vîrvoru; membru în Biroul Electoral Judeţean nr. 17 Dolj, la alegerile pentru Parlamentul European din 2007 şi din 2009, precum şi pentru alegerea Preşedintelui României din 2009; membru în Biroul Electoral Central, la alegerile pentru Parlamentul European din 2014 şi pentru alegerea Preşedintelui României din acelaşi an; expert cooptat la Comisia de Legi Electorale perioada 2014-2015; împuternicit al preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente la Comisia de Legi Electorale, începând din martie 2015; observator internaţional la alegerile legislative din Polonia, 23-26 noiembrie 2015; membru – vicepreşedinte al Autorităţii Electorale Permanente în Biroul Electoral Central pentru alegerile locale şi pentru alegerile parlamentare din 2016; observator internaţional la alegerile prezidenţiale din Republica Kârgâză (11-17 oct. 2017) şi la alegerile locale din Republica Coreea de Sud (7-12 iun. 2018).

A fost membru – consultant juridic în cadrul Asociaţiei Naţionale de Luptă Împotriva Corupţiei – ANIC, Cluj Napoca, Filiala Craiova, în intervalul 2001-2008, iar din 2004 este membru – consilier juridic, în cadrul UCCJR – Colegiul Consilierilor Juridici Dolj, potrivit Agerpres.