Presa elvețiană după egalul cu România: Vampirii români s-au ospătat cu sânge elvețian!

Cum a relatat presa elvețiană meciul de aseară împotriva României. O cronică din cel mai mare cotidian îi compară pe români cu legendarii vampiri.

Cotidianul Blick a scris imediat după meciul Elveția-România încheiat cu 2-2, după ce timp de 90 de minute românii fuseseră conduși cu 2-0, egalarea fiind opera luiValentin Mihăilă. “Valentin Mihăilă a fost introdus în minutul 57 de Edi Iordănescu, în locul lui Ianis Hagi. Primul gol al atacantului de la Parma a fost marcat în minutul 89, după o centrare perfectă a lui Olimpiu Moruţan. În minutul 90+2, acelaşi Olimpiu Moruţan l-a lansat pe Valentin Mihăilă, care l-a învins pe Sommer pentru a doua oară.”, scrie un cronicar sportiv.

Dar să citim o cronică savuroasă în presa elvețiană:

"Necomestibil! Elveția, a dominat multă vreme. Două goluri în față pentru o lungă perioadă de timp, aruncă în aer o victorie în ultimele secunde care nu va fi niciodată uitată.

Lucrurile au mers bine împotriva Andorrei, pasivitatea colectivă în repriza secundă. Ocaziile ratate. Golul de legătură au făcut și Andorranii. Dar nu mai erau chiar periculoși în fața porții elvețiene. România este diferită. Joker Mihaila a marcat in minutul 89 pentru a face 1:2 când (mijlocașul) Freuler a adormit.

Atunci românii au simțit miros de sânge. Și elvețienii îi ajută activ. Mai întâi, Murat Yakin (antrenorul Elveției) face schimbările planificate în ciuda scorului de 1:2. Și apoi  Schär care, împreună cu Akanji, arată mizerabil într-un contraatac românesc care nu ar fi trebuit să se întâmple. Ca și Yann Sommer, de altfel, care lasă deschis colțul scurt. Nesiguranta totala.

Iar faza finală devine și mai nebunească. Bislimi lovește mingea și mai tare în timpul prelungirii. În schimb, Steffen Olaru trebuie să facă faulturi pe linia centrală, împiedicând atacuri altfel ar fi mers la Sommer. Nebunie!

Românii ripostează și egalează

Și astfel tot ce era atât de grozav la pauză devine atât de strălucitor, aproape de risipă. Pentru că vampirii ripostează târziu și ajung să se sature cu sângele elvețian. Înainte fusese vampirul elvețian care îi înțepase pe români: Zeki Amdouni. Cu cele două goluri ale sale înainte de pauză, trage Elveția împotriva celui mai dur adversar - se presupune - pe drumul victoriei. Acestea sunt golurile numărul patru și cinci în tricoul naționalei de seniori. Geneva a marcat acum la fiecare calificare la Campionatul European. În patru jocuri la rând.

Și apoi este momentul de șoc în minutul 23 când cel mai bun elvețian de până atunci, Edimilson Fernandes, l-a doborât pe Screciu la înălțimea tibiei. Veteranul arbitru Daniele Orsato (47) scoate galben în trei milisecunde. Și VAR-ul nu corectează. Antrenorul Edi Iordanescu aproape ca înnebuneste. Să o spunem astfel: roșu ar fi fost mai corect. Am fost norocoți.

Și apoi Amdouni lovește! 2-0 Dar mai există o a doua jumătate a meciului. În acest sens, Elveția ratează de două ori scorul de 3-0. Primul Shaq. Apoi culegem ce am semănat. Ceea ce nimeni nu a îndrăznit să creadă.

La sfârșitul zilei, rezultatrul este ceea ce contează. Shaqiri rezumă: „Este foarte dezamăgitor, nu ar trebui să ni se întâmple nouă aici, acasă. Nici eu nu știu ce s-a întâmplat exact. Se simte ca o înfrângere. Dar suntem încă pe drumul cel bun”.

Cronica meciului România-Elveția 2-2

Dacă ai date sau informaţii care pot deveni o ştire, transmite-le pe adresa pont@evz.ro