Premier League. Arsenal, primul loc în clasament după 2-0 cu Brighton. Aston Villa urcă pe locul secund

Premier League. Arsenal, primul loc în clasament după 2-0 cu Brighton. Aston Villa urcă pe locul secund Arsenal a urcat pe primul loc în Premier League. Sursa Foto: Facebook

Arsenal Londra a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-0, pe Brighton și a devenit lider în Premier League.

Tot în etapa a 17-a din Premier League, Aston Villa s-a impus în deplasare, scor 2-1, la Brentford. Echipa lui U. Emery se află în acest moment pe locul doi în clasament.

Arsenal este pe primul loc în Premier League

Arsenal a reușit să câștige cu Brighton după golurile marcate de Gabriel Jesus (minutul 53) și Kai Havertz (minutul 87). Acum, echipa londoneză are 39 de puncte şi ocupă primul loc în clasamentul din Premier League.

În aceeași etapă, Aston Villa s-a impus cu scorul de 2-1 la Brentford.

În acest moment, echipa lui Emery se află pe locul secund în campionat.

Gazdele au deschis scorul în meciul cu Aston Villa

La Brentford, pe Gtech Communication Stadium, gazdele au deschis scorul în minutul 45, prin Keane Lewis-Potter.

Însă Brentford a rămas în zece din minutul 71, după eliminarea lui Ben Mee. Oaspeţii au profitat și au egalat în minutul 77 prin Alex Moreno.

Ollie Watkins a adus victoria lui Aston Villa cu golul marcat în minutul 85. Arbitrul a eliminat și un jucător de la Villa în minutul 90+7.

Aston Villa, victorie în etapa a 17-a din Premier League

Aston Villa ajunge pe locul doi în Premier League, după ce a învins pe Manchester City și Arsenal etapele trecute

Tot în etapa a 17-a, West Ham s-a impus cu scorul de 3-0 în fața lui Wolves.

Brazilianul Lucas Paqueta a oferit trei pase decisive la golurile semnate de Kudus (22, 32) şi Bowen (74).

În acest moment are loc derby-ul etapei a 17-a din Premier League, Liverpool - Manchester United. Meciul a început la ora 18:30.

Liverpool a dominat clar prima repriză și a stat constant în terenul lui United. Van Dijk a avut o mare ocazie în minutul 29, când a reluat cu capul spre poartă după un corner al echipei sale. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Liverpool - Manchester United

Liverpool: Allison - Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Tsimikas - Szoboszlai, Endo, Gravenberch - Salah, Nunez, Diaz

Rezerve: Adrian, Bradley, Elliot, Gakpo, J. Gomez, Jones, Kelleher, McConnell, Quansah

Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester United: Onana - Dalot, Evans, Varane, Shaw - Mainoo, McTominay, Amrabat - Antony, Hojlund, Garnacho

Rezerve: Bayindir, Gore, Kambwala, Mejbri, Pellistri, Rashford, Reguilon, Van de Beek, Wan-Bissaka

Antrenor: Erik ten Hag