Aston Villa - Manchester City, 1-0 în etapa a 15-a din Premier League. Gazdele au dominat meciul

Aston Villa - Manchester City, 1-0 în etapa a 15-a din Premier League. Gazdele au dominat meciul Înfrângere pentru Manchester City care ajunge pe locul 4 în Premier League. Sursa Foto: Facebook

Manchester City s-a încurcat pe Villa Park în faţa lui Aston Villa. Echipa gazdă a practicat un joc impresionant şi a reușit să îi depășească echipa lui Pep Guardiola la toate capitolele. Meciul a contat pentru etapa a 15-a din Premier League.

Echipa campioană a Angliei şi a Europei, Manchester City, a fost învinsă în deplasare cu scorul de 1-0. Aston Villa a reușit să obțină victoria pe teren propriu în etapa a 15-a din Premier League.

Manchester City, dominată la toate capitolele de Aston Villa

Pe Villa Park, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 74, prin Leon Bailey.

Manchester City, fără Rodri, Grealish, Doku şi de Bruyne, a presat şi a căutat golul egalizator, dar nu a reuşit să-l înscrie.

Echipa lui Unai Emery este pe locul trei în campionat, cu 32 de puncte, în timp ce City a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în Premier League şi, cu 30 de puncte, ocupă locul patru în clasament.

Aston Villa a reușit o victorie istorică

Trupa lui Unai Emery a doborât recordul clubului de cele mai multe victorii consecutive pe teren propriu, 14 la număr.

În aceeași etapă, pe Old Trafford, Manchester United s-a impus în derby-ul cu Chelsea prin cele două goluri marcate de Scott McTominay. Jucătorul a deschis scorul în minutul 19 şi a făcut 2-1 în minutul 69. Pentru Chelsea a înscris Cole Porter, în minutul 45.

United se află pe locul 6, cu 27 de puncte, iar Chelsea are 19 puncte şi ocupă locul 10, având şase înfrângeri.

Premier League. Manchester City a fost învinsă miercuri seara, în deplasare, scor 1-0, de Aston Villa

Liverpool a învins-o, în deplasare, pe Sheffield United, scor 2-0, în etapa a 15-a din Premier League

„Cormoranii” au deschis scorul în minutul 37 al meciului de pe Bramall Lane, când Virgil van Dijk a şutat din careu, după o pasă primită de la Trent Alexander-Arnold.

Oaspeţii şi-au securizat victoria cu un gol marcat de Dominik Szoboszlai, în minutul 90+6.

Cu 34 de puncte, Liverpool rămâne pe locul secund în clasamentul Premier League, la două puncte în spatele liderului Arsenal.

La Bournemouth, învingătoare cu 2-0 în faţa formaţiei Crystal Palace, portarul român Ionuţ Andrei Radu nu a fost convocat. Până acum, acesta a fost pus în poarta echipei după ce titularul de drept, Neto, a fost accidentat.