Chelsea și Manchester City, protagonistele unui meci de poveste. Thriller în Premier League

Chelsea și Manchester City, protagonistele unui meci de poveste. Thriller în Premier League Meci fabulos între Chelsea și Manchester City. sursa: Facebook

Chelsea și Manchester City au remizat, duminică, pe „Stamford Bridge”, scor 4-4, în cel mai frumos meci disputat în acest sezon din Premier League.

Chelsea și Manchester City au oferit un spectacol de cea mai înaltă clasă, duminică, în etapa a 12-a a Premier League. Cele două formații au încheiat la egalitate, scor 4-4, la capătul unei partide de vis.

În minutul 25 arbitrul Anthony Taylor a dictat un penalty pentru oaspeţi şi Haaland a transformat. Londonezii au revenit incredibil, în numai opt minute. Thiago Silva a egalat în minutul 29, iar Raheem Sterling a adus gazdele în avantaj în minutul 37. Repriza s-a încheiat la egalitate, însă, pentru că Manuel Akanji a înscris în minutul 45+1.

Chelsea și Manchester City au făcut spectacol

Imediat după pauză Haaland a făcut 3-2 pentru oaspeţi, în minutul 47. După douăzeci de minute Nicolas Jackson a egalat, dar finalul a fost la înălţime. Rodri a marcat în minutul 86 un gol care părea a fi cel al victoriei pentru campioana Angliei, dar în minutul 90+5 Cole Palmer a transformat un penalty acordat de arbitru pentru un fault al lui Ruben Dias şi meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4.

A fost primul meci egal din această ediţie de campionat pentru Manchester City, care este lider în clasament, cu 28 de puncte. Chelsea este pe locul 10, cu 16 puncte.

Tot duminică, în Premier League, FC Liverpool s-a impus, acasă, scor 3-0, cu Brentford, iar West Ham United a trecut pe teren propriu de Nottingham, scor 3-2. O surpriză a reușit Sheffield United, care a remizat pe terenul celor de la Brighton, scor 1-1. Într-o altă confruntare, Aston Villa a depășit-o pe Fulham, 3-1.

În Italia, derby-ul Romei a dezamăgit. Un 0-0 fără sare și piper

În Italia, un derby mult așteptat, cel dintre Lazio și AS Roma, a dezamăgit. Cele două formații au fost zgârcite cu spectacolul și au încheiat nedecis, fără goluri.

O mare surpriză s-a înregistrat la Napoli, acolo unde gazdele au fost învinse de Empoli, scor 0-1. Udinese a remizat cu Atalanta, scor 1-1, iar Fiorentina a învins-o pe Bologna, scor 2-1.