Garnacho, golul sezonului în Premier League. Manchester United, 3-0 acasă la Everton

Garnacho, golul sezonului în Premier League. Manchester United, 3-0 acasă la Everton Manchester United a învins cu scorul de 3-0 pe Everton. Sursa Foto: Facebook

Manchester United a câștigat cu 3-0 pe Goodison Park, în fața lui Everton. Scorul de neprezentare a fost deschis de Alejandro Garnacho. Acesta a reușit un gol superb din foarfecă.

Manchester United s-a impus la scor de neprezentare pe Goodison Park, în fața lui Everton. Alejandro Garnacho a deschis scorul în minutul trei cu un gol din foarfecă, considerat până în acest moment golul sezonului din Premier League. Marcos Rashford a dublat avantajul „diavolilor” în minutul 55 prin intermediul unui penalty confirmat la VAR. Antonhy Martial a închis tabela în minutul 75 după ce a dat mingea pasată de Bruno Fernandes în colțul din dreapta al porții.

Manchester United pare că își revine în Premier League

„Diavolii" au legat pentru prima dată în actuala stagiune trei victorii consecutive în campionat. Everton rămâne penultima în Premier League, cu numai patru puncte. Dacă nu ar fi fost penalizată de comisia sportivă, Everton ar fi avut în acest moment 14 puncte. Recent, clubul a fost acuzat că a încălcat fair-play-ul financiar.

În acest moment, Manchester United a urcat pe poziția a șasea, fiind la patru puncte de poziția a patra, ocupată de Aston Villa.  Aston Villa s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Tottenham, în aceeași zi de duminică, 26 noiembrie.

Premier League. Manchester United - Everton

În etapa viitoare, Everton va juca în deplasare cu Forest. United o va întâlni Newcastle, tot în deplasare. Echipa lui Ten Hag va merge la Istanbul, pentru duelul cu Galatasaray din Champions League, în care „diavolii" au neapărată nevoie de victorie pentru a spera la calificarea în optimi.

Golul superb al lui Alejandro Garnacho poate fi vizionat prin intermediul videoclipului de mai jos.

Tottenham a avut un start de sezon extraordinar, dar echipa lui Postecoglou și-a ieșit rapid din ritm

Duminică, londonezii au pierdut cu 1-2 duelul de pe teren propriu cu Aston Villa și au ieșit din top patru. Gazdele au condus cu 1-0 prin golul lui Lo Celso din minutul 22, dar echipa lui Emery a egalat prin Pau Torres în prelungirile primei părți. Ollie Watkins a înscris golul victoriei pentru oaspeți în minutul 61.

Partida a fost dominată în mare de Tottenham. Heung-Min Son a trimis de trei ori mingea în poartă, dar toate golurile i-au fost anulate de VAR pentru off-side.

Tottenham a devenit a cincea echipă din istoria Premier League care pierde 3 meciuri la rând în care a condus cu 1-0. De nouă ani nu s-a mai întâmplat așa ceva, ultima formație care a bifat această bornă negativă fiind Leicester, în 2014, atunci când au pierdut al treilea joc din acea serie tot împotriva celor de la Villa.

Aston Villa este într-unul dintre cele mai bune momente ale istoriei sale recente din Premier League

În urma succesului de azi, echipa lui Unai Emery a urcat pe locul 4 în Premier League. Gruparea din Birmingham nu a mai fost în Top 4 după 13 etape jucate din sezonul 2009-2010.

De când Unai Emery a ajuns pe banca echipei, Aston Villa a jucat 38 de meciuri în Premier League și a adunat 77 de puncte. În cele 38 de meciuri jucate înaintea sosirii ibericului, Aston Villa adunase doar 44 de puncte.

În etapa viitoare, Aston Villa va juca în deplasare cu Bournemouth. Tottenham va avea o misiune extrem de dificilă, urmând a evolua contra campioanei Manchester City, pe Etihad.