Arsenal, nou record stabilit după victoria cu Lens, scor 6-0. Echipa londoneză a marcat prin șase jucători diferiți

Arsenal, nou record stabilit după victoria cu Lens, scor 6-0. Echipa londoneză a marcat prin șase jucători diferiți Arsenal a învins cu scorul de 6-0 pe Lens, în penultima etapa a Champions League. Sursa Foto: Facebook

Arsenal a reușit scorul etapei aseară în Champions League, după ce a învins-o pe Lens cu 6-0. Cu toate acestea, echipa londoneză a stabilit și un nou record.

Antrenorul celor de la Arsenal, Mikel Arteta, s-a plâns de mai multe ori în timpul sezonului că echipa sa nu marchează mai mult. Meciul de aseară a dovedit însă contrariul, după ce echipa londoneză a reușit să marcheze de șase ori, prin șase jucători diferiți.

Arsenal a obținut a 100-a victorie în Champions League și s-a calificat în optimi

Mikel Arteta a reușit să transforme complet echipa, într-un timp destul de scurt. În weekend a sărbătorit cel de-al 200-lea meci la conducere, iar echipa pare din nou să redevină o forță a fotbalului european.

Această victorie strălucitoare a fost, fără îndoială, cea mai importantă a unei echipe care este acum pe primul loc în Premier League. De asemenea, în Champions League a reușit să ajungă în optimi.

Arteta poate acum să se concentreze pe protejarea avansului în Premier League, după ce și-a asigurat calificarea în Liga Campionilor.

Lens a primit cinci goluri în prima repriză, de la cinci jucători diferiți

Suporterii oaspeților au încercat să oprească dezastrul de pe teren prin aprinderea a zeci de torțe, introduse ilegal pe stadion.

Victoria dramatică a lui PSV la Sevilla a însemnat că Arsenal avea nevoie de un punct pentru a fi sigură de calificare și de o victorie pentru a-și asigura primul loc în Grupa B. A fost clar că Arteta nu a lăsat nimic la voia întâmplării, trimițând cea mai puternică echipă în teren.

În tur, Arsenal suferise o înfrângere surprinzătoare la Lens, după ce a controlat meciul.

Arsenal a reușit scorul etapei

Kai Havertz a deschis scorul pentru Arsenal

Kai Havertz a oferit startul de vis pe care și-l dorea Arteta. Internaționalul german în valoare de 65 de milioane de lire sterline nu a trebuit să aștepte mult timp pentru gol, marcând după ce Gabriel Jesus a profitat de eroarea defensivă a lui Salis Abdul Samed.

Jesus a marcat al doilea gol aproape de jumătatea primei reprize. Saka s-a alăturat pe lista marcatorilor. Mingea a ajuns în fața sa după ce portarul Samba a respins șutul lui Gabriel Martinelli din minutul 24.

Martinelli a marcat al patrulea gol cu un șut imparabil în colțul lung, trei minute mai târziu. Căpitanul Martin Odegaard a înscris din voleu în minutele de prelungiri ale primei reprize.

Jorginho a stabilit scorul final al meciului, după un penalty din minutul 86.

Toți cei cinci atacanți ai lui Arsenal au marcat în aceeași repriză, un adevărat record

În meciul de aseară s-au împlinit exact cinci ani de când Saka, în vârstă de 17 ani, și-a făcut debutul la Arsenal. Atunci debuta într-un meci din Europa League împotriva Vorskla Poltava.

Și, la fel ca și echipa sa, starul englez a evoluat cu pași repezi spre performanță.

Liga Campionilor este singurul trofeu care încă lipsește din CV-ul lui Arsenal. Aceștia s-au calificat timp de 19 sezoane consecutive sub conducerea lui Arsene Wenger.