Arsenal, scorul etapei în Champions League: 6-0 cu Lens

Arsenal, scorul etapei în Champions League: 6-0 cu Lens Arsenal a învins cu scorul de 6-0 pe Lens, în penultima etapa a Champions League. Sursa Foto: Facebook

Etapa a cincea a grupelor Champions League i-a adus calificarea în optimi echipei Arsenal Londra, după ce a reușit scorul etapei. Tot în aceeași grupă, PSV Eindhoven a reușit să se califice în optimi după ce a reușit o revenire de senzație, fiind condusă de Sevilla până în minutul 68 cu scorul de 2-0. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru PSV.

Arsenal şi PSV Eindhoven s-au calificat, miercuri seara, în optimile de finală ale Champions League. Ambele echipe au câștigat meciurile din penultima etapă a grupelor.

Arsenal nu i-a dat șanse vicecampioanei Franței în grupele Champions League

Arsenal a deschis scorul încă din minutul 13, prin Kai Havertz. În minutul 21, Gabriel Jesus a dublat avantajul gazdelor cu o execuție din careu. Saka a marcat și el după doar două minute, după o respingere greșită a portarului lui Lens, Samba.

Patru minute mai târziu, Martinelli a primit o pasă perfectă din partea lui Tomiyasu și a șutat imparabil. Căpitanul echipei, Martin Odegaard. și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un șut superb după un contraatac al londonezilor.

Arsenal a mai punctat o dată, pe final, după un penalty obținut în urma unui fault comis în careu de Khusanov.  Jorginho a înscris de la 11 metri și a stabilit scorul serii în Champions League.

Londonezii veneau după victorie cu Sevilla, iar Lens după o înfrângere cu PSV

Echipele de start:

Arsenal: Raya – Zinchenko, Gabriel, Saliba, Tomiyasu – Havertz, Rice, Odegaard – Martinelli, Jesus, Saka

Lens: Samba – Gradit, Danso, Medina – Frankowski, Mendy, Abdul Samed, Haidara – Sotoca, Wahi, Fulgini

Se pare că moralul a fost de partea celor de la Arsenal în meciul de aseară, fiind avantajați și de meciul pe teren propriu. În tur, francezii s-au impus cu scorul de 2-1.

PSV a câștigat la Sevilla, cu scorul de 3-2, în Champions League

Sevilla a pierdut orice șansă de calificare

Sevilla trece prin clipe de coșmar în acest moment. După ce au condus mai bine de jumătate de meci, prin golurile marcate de Sergio Ramos și En Nesyri, Sevilla a pierdut meciul cu scorul de 3-2.

Coșmarul a început după eliminarea lui Ocampos din minutul 66, după ce a primit două cartonașe într-un interval scurt de timp.

Salibari (min 68), autogolul lui Gudelj (min 81) și reușita lui Pepi din prelungiri au consemnat victoria și calificarea celor de la PSV.

Ambele echipe au pierdut în meciul precedent din grupele Champions League

Sevilla: Dmitrovic – Navas, Gudelj, Ramos, Acuna – Sow, Fernando, Rakitic – Ocampos, En Nesyri, Lukebakio

PSV: Benitez – Teze, Ramalho, Boscagli, Dest – Til, Schouten, Veerman – Bakayoko, de Jong, Lozano

În meciul tur din grupele Champions League, scorul s-a terminat la egalitate între cele două echipe, 2-2.