Preliminariile Euro 2024. România-Kosovo, 2-0. Victorie greoaie, dar esențială pentru calificare

Preliminariile Euro 2024. România-Kosovo, 2-0. Victorie greoaie, dar esențială pentru calificare Radu Drăgușin este așteptat să semneze cu Tottenham și să devină oficial cel mai scump fotbalist român din istorie. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Naționala de Fotbal a României a câștigat, marți, scor 2-0, confruntarea cu Kosovo, din preliminariile pentru Euro 2024. A fost un meci echilibrat până spre final, întrerupt 50 de minute. Din cauza scandărilor din peluza ultrașilor români.

România s-a chinuit, chiar dacă din minutul 45 a avut avantaj numeric. Muriqi a fost eliminat pentru cumul de cartonașe. În minutul 61, Stanciu a ratat o lovitură de la 11 metri. Tot el avea să se revanșeze în minutul 83, atunci când părea că jocul se îndreaptă către un 0-0. Finalul a fost animat. Oaspeții au avut câteva șanse de-a egala, „tricolorii” se puteau desprinde. Lovitura a dat-o Mihăilă, în minutul 90+3.

O victorie esențială, care apropie România de Euro.

Victorie cu mari emoții, în final

În celelalte meciuri ale Grupei I, Elveția - Andorra, 3-0 și Israel - Belarus, 1-0.

Clasamentul arată astfel: 1. Elveția 14 p. 2 România 12p. 3. Israel 11p. 4. Belarus 4p. 5. Kosov 5p. 6. Andorra 1p.

România - Kosovo, 2-0 Stanciu (83), Mihăilă (90+3)

România a irosit un penalty, în minutul 61. Florinel Coman a fost faultat în careu, arbitrul a arătat punctul cu var. Dar, Nicușor Stanciu i-a dat prilejul portarului Muric să respingă.

S-a încheiat prima repriză, scor 0-0.

Vedat Muriqi a văzut al 2-lea galben, în minutul 45, și a fost eliminat.

După un început echilibrat, meciul a fost întrerupt. Ultrașii din gruparea „Uniți sub tricolor”, scandează „Kosovo e Serbia”. Oaspeții au luat foc și au amenințat că ies de pe teren. Kosovarii au fost deranjați și de un banner pe care fusese scris mesajul „Kosovo e Serbia”.

Jandarmii au avut discuții prelungite cu liderii ultrașilor din peluză și pregătesc evacuarea recalcitranților.

Jucătorii au ieșit să se reîncălzească timp de 10 minute. Jocul se va reluat după aproximativ 50 de minute de întrerupere, din minutul 18. Willy Delajod, din Franța, e „centralul” întâlnirii.

Echipe de start:

România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - Cicâldău, Screciu - Stanciu, Hagi, Coman - Puşcaş

Rezerve: Târnovanu, Aioani, Rus, M. Marin, Alibec, Mihăilă, Bîrligea, R. Marin, Olaru, Moruțan, Camora, Sorescu Selecționer: Edward Iordănescu

Kosovo: Kosovo: Muric - Vojvoda, A. Rrahmani, Aliti, Paqarada - Zhegrova, Berisha, Loshaj , Berisha - Rashica, Muriqi Rezerve: Ujkani, Bekaj, Hadergjonaj, Beka, Fazliji, Hajrizi, Muslija, Korenica, Rrahmani, Dresevic, Zeqiri, Krasniqi Antrenor: Primoz Gliha

România – Kosovo, pe Arena Națională de la 21.45. Cu toate că meciul împotriva Israelului s-a terminat cu un rezultat dezamăgitor, scor 1-1, echipa națională a României încă are nevoie de sprijinul suporterilor.

Asta pentru a obține o victorie în meciul de astăzi.

Speranțe mari pentru România în meciul cu Kosovo

Această victorie ar avea un impact major asupra șanselor noastre de a ne califica la Euro 2024, unde Edi Iordănescu, selecționerul echipei, spune că suntem favoriți.

Chiar dacă antrenorul recunoaște faptul că echipa națională a jucat mai slab în ultimul joc, acesta rămâne încrezător în privința calificării la turneul final din Germania.

Sunt total nemulțumit de exprimare, dar sunt mulțumit de șansele pe care le avem la European și de faptul că echipa națională este neînvinsă de mult timp. Putem să ne calificăm și în stilul ăsta dacă adunăm puncte”, a declarat Edi Iordănescu.

Iordănescu va efectua mai multe modificări în componența echipei de start a României. Unele dintre aceste schimbări sunt impuse de circumstanțe, precum cazul lui Manea, care este incert din cauza unor probleme medicale.

Alte schimbări sunt necesare pentru a ajusta strategia pentru un adversar de alt tip, cum ar fi Kosovo.

Edi Iordănescu, despre o națională mediocră

Edi Iordănescu. Sursa: Arhiva EVZ

Adda va fi cea care va intona în această seară imnul național la meciul cu Kosovo. La 19.30 vor fi deschise porțile stadionului, iar STB a prelungit programul mijloacelor de transport.

Astfel încât toate liniile terestre de transport în comun care traversează Piața Pierre de Coubertin, Bulevardul Basarabiei și Maior Coravu vor fi active până la ora 01.00. Meciul de pe Arena Națională va fi difuzat de Antena 1.

România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, A. Burcă, Bancu - Olaru, Cicâldău, N. Stanciu - I. Hagi, Alibec, Mihăilă.

Rezerve: Aioani, Târnovanu, Sorescu, A. Rus, Camora, Screciu, R. Marin, M. Marin, Moruțan, G. Pușcaș, Fl. Coman, Bîrligea.

Selecționer: Edward Iordănescu

Kosovo: Muric - Vojvoda, Amir Rrahmani, Aliti, Pagarada - B.Berisha, Loshaj, Muslija, Zhegrova - Muriqi, Rashica.

Rezerve: Ujkani, V. Bekaj, I. Beka, Dresevic, Hadergjonaj,Fazliji, E. Krasniqi, Arber Zeneli, Zeqiri, V. Berisha, Korenica, Albion Rrahmani

Selecționer: Primoz Gliha.

România - Israel, scor 1-1

Echipa națională de fotbal a României a încheiat la egalitate luni seară, meciul desfășurat la Lucerna, în preliminariile Euro 2024. Cu un rezultat de egalitate 2-2, în fața echipei similare a Elveției.

După această partidă, Edward Iordănescu s-a adresat marți într-o postare, exprimându-și părerile și impresiile despre performanța echipei.

În primul rând, selecționerul a subliniat că, în acest moment, este important să se obțină puncte și să se joace eficient, în detrimentul unui joc estetic. A recunoscut că este necesar „să adunăm puncte pentru a ne asigura calificarea la turneul final”, iar aceasta poate aduce încredere și o schimbare pozitivă în stilul de joc.