Petrolul Ploiești-FC Hermannstadt, remiză albă. Meciul, marcat de o accidentare horror. Video sursă foto: Facebook

Remiză albă pentru Petrolul Ploiești după ce au primit vizita sibienilor de la Hermannstadt. Partida s-a remarcat prin faultul dur comis de Ticu asupra lui Dragoș Iancu. Jucătorul Petrolului a fost eliminat direct, iar Dragoș Iancu a ajuns la spital cu fractură deschisă la gleznă.

Petrolul Ploiești și FC Hermannstadt au încheiat la egalitatea partida din cea de-a zecea etapă din Superliga. Ploieștenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 7 după faultul dur al lui Ticu la Dragoș Iancu. Niciuna din cele două partide nu au reușit să înscrie după 90 de minute de joc.

Petrolul Ploiești-FC Hermannstadt, remiză albă

Meciul disputat pe terenul ploieștenilor a început cu o accidentare gravă suferită de mijlocașul sibian Dragoș Iancu. Mijlocașul oaspeților aflat în sprint a fost faultat grav de Valentin Țicu, acesta din urmă provocându-i o fractură deschisă la gleznă. Centralul Marian Barbu n-a stat la discuții l-a eliminat direct pe Țicu. Medicii au intervenit de urgență, iar jucătorul sibienilor a fost transportat de urgență la spital unde va fi operat.

Hermannstadt a dominat restul partidei nu a reușit să introducă meciul în plasă. Abia în minutul 47 s-a consumat cea mai notabilă fază a meciului. Baba Alhassa a deschis scorul însă arbitrul de centru a anulat golul pentru un henț comis de Daniel Paraschiv.

Hermastadt la egalitate de puncte cu Petrolul

În inferioritate numerică, Petrolul Ploiești a făcut pasul în spate și s-a baricadat în propria jumătate. Dar, chiar și în aceste condiții sibienii nu au reușit să spargă linia de apărare a lupilor galbeni. Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Cele două echipe au același număr de puncte după zece etape. Hermannstadt este pe locul 5 cu 14 puncte, iar Petrolul Ploiești se află pe locul 6. Au primit cartonașe galbene Zima și Diomande în minutele 86 respectiv 90+2.

Meciul a fost arbitrat la centru de Marian Barbu asistat de tușierii Mircea Orbuleț și Vladimir Urzică. În camera VAR au stat Radu Petrescu și Mihaela Țepușă, iar observator a fost Alexandru Deaconu, potrivit news.ro.