Performanța lui Mihai Denis la Europenele de lupte. Sportivul a făcut România mândră Sursă Facebook

Mihai Denis (55 kg) a adus prima medalie la luptelor greco-romane, la Campionatele Europene de Seniori de la Zagreb. Sportivul s-a duelat cu bulgarul Stefan Hristov Grigorov.

Mihai Denis (55 kg) a câştigat finala mică europeană și a obținut prima medalie a luptelor greco-romane la Campionatele Europene de Seniori de la Zagreb. Sportivul în finala mică pe adversarul său din Bulgaria, Stefan Hristov Grigorov, scor 7-1.

România mai are două medalii de aur și două de bronz la Europene, cucerite de luptătoarele Andreea Ana, Alexandra Anghel (ambele aur), Kristza Incze și Cătălina Axente (bronz).

„Bronz pentru România la Europene! Mihai Denis (55 kg) câștigă finala mică europeană, aducând prima medalie a luptelor greco-romane la această ediție a Campionatelor Europene de Seniori.

Denis l-a învins categoric în finala mică pe adversarul sau din Bulgaria (scor 7-1) și urcă la o vârstă fragedă în topul celor mai buni luptători ai continentului, la Seniori. Felicitări, Denis! Felicitări antrenorilor Petrica Cărare, Carpen Georgian, antrenorului descoperitor Ioan Butucaru, staff-ului medical, precum și tuturor celor care au contribuit la pregătirea și parcursul lui! Hai, România!”, este mesajul postat de Federația Română de Lupte pe contul de Facebook.

Alexandra Nicoleta Anghel a câștigat medalia de aur

Și Alexandra Nicoleta Anghel a câștigat medalia de aur la Campionatul European de lupte greco-romane de la Zagreb, la categoria 72 de kilograme, după ce a trecut de Buse Cavusoglu Tosun, o luptătoare din Turcia. O altă sportivă medaliată la CE a fost Kriszta Incze care a luat bronzul la proba de 65 de kilograme. Aceasta a învins-o categoric pe adversara sa din Turcia, Busra Efe.

În urmă cu o seară, Andreea Ana a cucerit medalia de aur la categoria 55 de kilograme, iar Cătălina Axente a luat bronzul la categoria 76 de kilograme.

La ediţia din 2022 care a avut loc la Budapesta, România a avut un bilanţ de patru medalii, una de aur, câştigată de Andreea Ana (cat. 55 kg), una de argint, prin Nicu Ojog (cat. 97 kg, greco-romane), şi două de bronz, Alina Vuc (cat. 55 kg) şi Kriszta Incze (cat. 65 kg), potrivit News.