România, VICTORIE FORMIDABILĂ în fața Spaniei, la Campionatul European. Ce șanse avem pentru CALIFICAREA în semifinale

13-12/23cristina_CP-465x390
Autor: | | 0 Comentarii | 3302 Vizualizari

Naționala feminină de handbal a României a câștigat, scor 27-25, partida disputată, marți, în fața Spaniei, la Campionatul European.

Prima reprezentativă de handbal a României a obținut o victorie de senzație, în confruntarea cu Spania, din Grupele Principale ale Campionatului European. „Tricolorele” s-au impus cu scorul de 27-25, după ce la pauză au fost conduse cu 10-12, iar pe parcursul primei reprize ibericele au avut și avantaj de cinci goluri! În primele 13 minute, româncele înscriseseră o singură dată. În repriza a doua, naționala pregătită de Ambros Martin a recuperat, a condus constant cu 2-3 goluri și s-a impus fără mari emoții în ultimele secunde. Miercuri, de la ora 19.00, România va înfrunta Ungaria, în ultima partidă din Grupele Principale. Dacă nu vor pierde, „tricolorele” se vor califica în semifinale. Dacă vor suferi un eșec, vor avea nevoie de jocul rezultatelor pentru a spera la pătrunderea în „careul de ași”.