Moment istoric la Campionatele Mondiale de schi alpin. Grecia a reușit să cucerească prima medalie la un sport de iarnă Sursă Youtube

AJ Ginnis este primul sportiv din Grecia care urcă pe podium în istoria Campionatelor Mondiale de schi alpin de la Meribel-Courchevel (Franţa). Henrik Kristoffersen a câștigat medalia de aur la slalom după o revenire de senzație în manșa a II a.

Norvegianul Henrik Kristoffersen a obţinut medalia de aur duminică în proba de slalom, la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Meribel-Courchevel (Franţa), argintul revenindu-i lui AJ Ginnis, primul sportiv din Grecia care a fost premiat în istoria acestei competiţii.

Henrik Kristoffersen a fost cronometrat în 1 min 39 sec 50/100, fiind mai rapid cu 20/100 decât AJ Ginnis şi cu 38/100 decât italianul Alex Vinatzer. Campionul olimpic francez Clement Noel s-a clasat pe locul 4 în ultima probă a Campionatelor Mondiale.

AJ Ginnis a obținut prima medalie din istorie pentru Grecia la un sport de iarnă.Franţa, gazda Mondialelor, a obţinut doar două medalii, prin Alexis Pinturault, aur la combinată şi bronz la super-uriaş, în prima săptămână. Pinturault a fost pe locul 20 la slalom, potrivit AFP.

Campioană mondială la slalom

Și Americanca Mikaela Shiffrin a cucerit medalia de aur în proba de slalom uriaş joi, la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Meribel-Courchevel (Franţa), adjudecându-şi al şaptelea titlu intercontinental şi a 13-a medalie mondială din carieră.

Shiffrin a fost cronometrată cu timpul de 2 min. 07 sec. 13/100, fiind urmată la 12/100 de italianca Federica Brignone, medaliată cu argint, şi la 22/100 de norvegianca Ragnhild Mowinckel, care a intrat în posesia medaliei de bronz. Doar Christl Cranz (15 medalii dintre care 12 titluri), schioare din anii 1930, a câştigat mai multe titluri decât Shiffrin. Ea a egalat palmaresul suedezei Anja Paerson, austriecilor Toni Sailer şi Marcel Hirscher şi franţuzoaicei Marielle Goitschel.

Cele trei reprezentante ale României, Maria Ioana Constantin, Diana Andreea Rentea şi Ioana Corlăţeanu, au încheiat cursa pe locurile 44 (la 19 sec.74/100 de învingătoare), 47 (la 22 sec.71/100) şi, respectiv, 50 (la 26 sec.79/100).

Cupa Mondială de Schi Alpin este un circuit internațional ce include competiții de schi alpin, lansat în 1966. Este considerată competiția principală pentru cursele de schi alpin, după Jocurile Olimpice de iarnă.Competițiile la Cupa Mondială au fost găzduite în 25 de țări diferite din întreaga lume: Andorra, Argentina, Australia, Austria, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Canada, Croația, Republica Cehă, Finlanda, Franța, Germania, Italia, Japonia, Noua Zeelandă, Norvegia, Polonia, Rusia, Slovacia, Slovenia, Coreea de Sud, Spania, Suedia, Elveția și Statele Unite.