Moldovenii sunt la un pas de a scrie istorie. Două meciuri despart țara de Euro 2024

Un punct cât o victorie. Naționala Republicii Moldova a reușit un rezultat de egalitate pe terenul Poloniei și își păstrează șansele de calificare la Euro 2024. Pentru prima dată în istorie, naționala Republicii Moldova are șanse reale de calificare.

Naționala Moldovei a avut o prestație excelentă ieri seară la Varșovia, împotriva selecționatei din Polonia, într-un meci extrem de important din preliminariile Euro 2024, încheiat la egalitate, 1-1. Ion Nicolaescu a marcat golul cu numărul 14 la Națională, deschizând scorul în minutul 26.

Euro 2024 ar putea avea o participantă inedită

Moldova a condus Polonia la pauză cu 1-0, dar gazdele au egalat în debutul reprizei secunde. După acest rezultat, Moldova păstrează șanse de calificare la EURO 2024. După 6 meciuri jucate, Moldova este pe locul 4, cu 9 puncte. În grupa ”E” de calificare la EURO 2024 liderul surpriză este Albania cu 13 puncte. Cehia este pe locul 2, cu 11 puncte, cu unul mai mult decât Polonia, clasată pe locul 3. Polonezii au însă cu un meci mai mult jucat decât Moldova și Cehia.

Pe 17 noiembrie, Naționala Moldovei va disputa ultimul meci din preliminariile Campionatului European pe teren propriu. Moldova va juca contra selecționatei Albaniei.

Moldova va încheia campania de calificare la EURO 2024, pe 20 noiembrie, în deplasare, contra Cehiei.

Euro 2024

Speranțe mari la calificare pentru fotbalul din Moldova

În presa din țară, rezultatul de aseară a reprezentat o mare bucurie, diferite publicații lăudând prestația jucătorilor. Postul de televiziune Moldova 1 consideră că naționala ”a obținut un punct prețios în meciul cu selecționata Poloniei”. În același timp, ziarul de limbă rusă ”Komsomolskaya Pravda” a scris: "Pentru prima oară în istorie avem șanse reale de a merge la un turneu final de campionat european".

Pentru a fi sigură de calificare, Moldova trebuie să învingă Albania acasă și Cehia în deplasare pentru a ocupa unul din primele două locuri. Echipa lui Cleșcenco poate să meargă mai departe și cu patru puncte, dar va depinde de rezultatele înregistrate de adversari,” a analizat situația și ziarul Național.

Selecționerul echipei așteaptă acum meciul cu Albania, având un moral excelent după ce a luat patru puncte din șase posibile împotriva Poloniei:

”Tratăm această remiză ca pe o victorie. Patru puncte în meciurile cu Polonia este o realizare cu adevărat mare pentru noi. Vorbim de o mare surpriză. Acum întâlnim Albania. Vom aborda meciul ca pe oricare altul, pentru noi nu contează dacă jucăm împotriva Insulelor Feroe, a Poloniei sau Albaniei”, a declarat la finalul partidei selecționerul Sergiu Cleșcenco.