Moldova, egal surpriză în fața Poloniei. 5 jucători vin din România

Moldova, cu echipa de fotbal a reușit o surpriză în preliminariile Campionatului European. Pe terenul unei echipe mult mai titrată, Polonia.

Meci fabulos al echipei Republicii Moldova la Varșovia. O surpriză pentru toată lumea.  Moldova, având în componență 5 jucători care evoluează în România, constituie surpriza majoră a preliminarelor și își pune speranțe în calificarea la EURO! O altă performanță remarcabilă în meciul cu Polonia.

Cu aproape 60.000 de suporteri în tribune pe Stadionul Național din Varșovia, Moldova a marcat primul gol în minutul 26, datorită lui Ion Nicolaescu, un atacant în vârstă de 25 de ani care a început să joace pentru Heerenveen în această vară. O țară în care există mai multe autostrăzi decât în Moldova.

Polonia, fără prezența lui Robert Lewandowski din cauza unei accidentări, dar având în echipă jucători precum Szczesny, Zielinski și Milik, a reușit să restabilească egalitatea în minutul 53, grație unui gol marcat de Swiderski. Meciul de la Varșovia s-a terminat cu scorul de 1-1. În meciul anterior, din luna iunie, Moldova realizase o altă mare surpriză, învingând Polonia cu 3-2.

Moldova, 5 titulari joacă în România

În echipa de start a Moldovei s-au aflat Dorian Răilean, portarul de la Chindia Târgoviște din Liga 2, Maxim Cojocaru, mijlocașul tot de la Chindia Târgoviște, Vadim Rață, căpitan și mijlocaș la FC Voluntari în Liga 1, precum și Virgiliu Postolachi, atacant la Grenoble și fost jucător la UTA Arad. În a doua repriză, au mai intrat pe teren și alți doi jucători care activează în România: Vitalie Damașcan de la Sepsi și Victor Bogaciuc de la Chindia Târgoviște, scrie sport.ro.

Moldova, cu 9 puncte acumulate în 6 etape, ocupă locul 4 în grupa E, însă are în continuare posibilități reale de a se califica la EURO 2024. Diferența față de Cehia, care se află pe locul 2, este de numai două puncte. Moldova are însă de jucat în ultimele două etape cu echipele de pe primele două locuri din grupă: Albania, pe teren propriu (17 noiembrie), și Cehia, în deplasare (20 noiembrie).

Clasamentul în grupa din care face parte Moldova

1. Albania - 13p (6 meciuri) 2. Cehia - 11p (6 meciuri) 3. Polonia - 10p (7 meciuri) 4. Moldova - 9p (6 meciuri) 5. Insulele Feroe - 1p (7 meciuri)