Mihai Stoica, val de critici după ce FCSB a remizat cu UTA în Cupa României. „A fost ceva grav. Dică le-a spus jucătorilor ce trebuie să facă” Sursa: arhiva EVZ

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, îi acuză pe jucătorii echipei sale pentru modul în care s-au apărat la ultima fază a meciului cu UTA, 2-2. Meciul a contat pentru grupele Cupei României.

FCSB a rămas cu trei oameni mai puțin pe teren și acest lucru s-a văzut în prelungirile partidei din Grupa B a Cupei României. Așadar, jucătorii antrenați de Nicolae Dică au cedat în prelungirile meciului la ultima șansă a gazdelor de a egala. La capătul unei faze fixe, Virgiuliu Postolachi a înscris din preajma careului mic pentru scorul final de 2-2.

În acest context, managerul roș-albaștrilor, Mihai Stoica, a comentat prestația jucătorilor FCSB. „A fost ceva grav aseară. Dică le-a spus jucătorilor ce trebuie să facă la faza fixă și unii n-au făcut. Și am luat gol. Asta a fost grav!”.

MM Stoica și gestul lui Miculescu din prelungiri

Mihai Stoica a comentat și o imagine cu Miculescu din prelungirile partidei. Extrema FCSB-ului își chema colegii la presing la 2-2, când trupa lui Dică avea nu mai puțin de trei jucători eliminați. „Adrenalina îți joacă feste, e și bună, dar e și rea. Cine nu înțelege asta, a pierdut vremea prin fotbal”, a mai spus managerul FSCB, într-o emisiune de la Orange Sport, încercând să-l scuze pe fostul jucător de la UTA.

După ce în weekend FCSB a reușit să o învingă pe UTA Arad în campionat, fotbaliștii lui Nicolae Dică nu au mai reușit să facă același rezultat. Arădenii au deschis scorul în minutul șapte al partidei prin Rareș Pop, dar roș-albaștrii au reușit să revină în meci prin golul, din penalty, din minutul 22 al lui Risto Radunovic. După pauză, FCSB a mai reușit să marcheze încă o dată prin Eduard Radaslavescu, minutul 48. Cu toate acestea, meciul s-a încheiat cu o remiză după ce, în minutul 96, Postolachi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Reacția lui Nicolae Dică după cele trei eliminări suferite de FCSB

La finalul jocului de la Arad, Nicolae Dică a evidențiat atitudinea echipei sale, dar a criticat arbitrajul lui Adrian Cojocaru. Tehnicianul susține că Radunovic și Octavian Popescu nu trebuiau eliminați. În schimb, cel care trebuia să plece la cabine era Alexandru Benga, UTA Arad.

„N-o mai făcusem pe asta până acum, am făcut-o și pe asta cu trei roșii. Mi-a plăcut atitudinea echipei pentru că jucătorii au avut o plăcere de a juca fotbal. Dacă nu luam măcar încă un cartonaș roșu, cred că am fi terminat victorioși. Avem trei victorii în ultimele trei jocuri , suntem pe un drum bun în campionat”, a mai declarat Nicolae Dică la finalul partidei din Cupa României.