Meci de foc în Superligă, între UTA Arad și FC Argeș: 2-2. Mircea Rednic a vrut să retragă echipa de pe teren Sursa foto: EVZ

Etapă de foc pentru UTA Arad și FC Argeș, două echipe de la coada clasamentului. Meciul a fost dominat de UTA Arad, care a condus cu 2-0. La final, cu trei lovituri de penalty, dintre care una ratată, Argeșul a reușit să egaleze.

Meciul a fost unul foarte încins, arbitrat și de data asta cu ajutorul VAR. Deciziile arbitrului de centrul au fost contestate de jucătorii ambelor echipei.

UTA Arad s-a impus în prima repriză, prin intermediul lui Claudiu Keșeru și Virgil Postolachi, care au adus echipei un avantaj confortabil de 2-0.

În minutul 4, echipa FC Argeș a beneficiat de lolovitură de la 11 metri, care nu a fost trasnformată de Andreas Calcan. Cu un șut slab, lovitura de penalty a fost respinsă de portarul celor de la UTA Arad.

Scandal la final de meci

Repriza a doua a venit cu o schimbare de atitudine de jucătorilor de la FC Argeș care au atacat constant, astfel încât în minutul 77 au obținut o nouă lovitură de la 11 metri.

De data asta, Andres Garita de la FC Argeș a tras bine plasat, și a reușit să înscrie în poarta celor de la UTA Arad. Era scortul 2-1 în favoarea echipei antrenată de Mircea Rednic.

Finalul partidei a fost unul incandescent la propriu. Argeșul a atacat în valuri, dar jucătorii nu au reușit să înscrie.

În minutul 90+6, în prelungiri, la un atac al celor de la FC Argeș, a avut loc o faza contestată de ambele părți, unul dintre jucătorii de la UTA Arad, l-a lovit în ceafă pe un altul de la echipa adversă.

Din acest motiv, arbitrul de centru, Adrian Cojocare, a mers la camera VAR, pentru a vedea reluarea. La revenire, oficialul a dictat a treia lovitură de pedeapsă în favoarea celor de la Argeș.

Rednic a scos echipa de pe teren

Enervat la culme, Mircea Rednic i-a scos pe jucătorii arădeni de pe teren. După alte trei minute, atâtea câte permite regulamentul, echipa a reintrat și meciul s-a reluat cu executarea loviturii de la 11 metri, care a fost o reușită.

Astfel, mediul s-a încheiat 2-2, scorul fiind favorabil pentru ambele echipe.