Manchester City, primul eșec în Premier League. Rivalii de la United continuă să agonizeze

Manchester City a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de Wolverhampton, scor 1-2, într-o confruntare ce a contat pentru etapa a 7-a din Premier League.

Manchester City a fost învinsă, azi, de Wolverhampton, în runda a 7-a a campionatului Angliei, scor 1-2. Gazdele au deschis scorul după autogolul lui Ruben Dias din minutul 13. În repriza a doua, „cetățenii” au egalat prin Julian Alvarez (58), dar lovitura decisivă a fost dată de Hwang (66).

Manchester City, primul eșec în Premier League, după 7 victorii consecutive

Astfel, după șase etape în care a câștigat de fiecare dată, echipa antrenată de Pep Guardiola a înregistrat primul eșec al sezonului. Rivala din Manchester, United, a pierdut pe teren propriu, tot sâmbătă, confruntarea cu Crystal Palace (scor 0-1). Golul întâlnirii i-a aparținut lui Joachim Andersen, în minutul 25.

Pep Guardiola, o legendă din Catalunya

Guardiola pledează pentru limba catalană. foto: arhivă EVZ

City se află pe primul loc al clasamentului, cu 18 puncte, iar United se zbate și în acest sezon în mediocritate. „Diavolii” sunt pe poziția a 10-a, cu un total de 9 puncte. Scaunul olandezului Erik ten Hag, antrenorul lui United, se clatină serios.

Leverkusen, lideră în Germania

În Germania, Bayer Leverkusen a revenit pe primul loc în Bundesliga după ce sâmbătă a învins în deplasare, cu 3-0, pe Mainz 05, în etapa a 6-a.

Autogolul din minutul 18 al lui Sepp van den Berg şi golurile lui Alex Grimaldo (51) şi Jonas Hofmann (65) au adus cele 3 puncte "aspirinelor" care momentan au urcat pe prima poziţie, cu 16 puncte. Mainz 05 rămâne "lanterna roşie", cu un singur punct.

Tot în deplasare a învins şi VfB Stuttgart, 2-0, cu FC Koln, prin dubla lui Deniz Undav (68, 88). Stuttgart ocupă locul 2, cu 15 puncte, iar FC Koln este pe 16, cu un singur punct.

Union Berlin a pierdut surprinzător pe terenul nou-promovatei Heidenheim, 1-0, singurul gol fiind reuşit de Jan-Niklas Beste (59). Union este pe locul 11, cu 6 puncte, iar Heidenheim este pe 9, cu 7 puncte.

În alte partide de sâmbătă, Wolfsburg a învins cu 2-0 pe Eintracht Frankfurt (Jonas Wind 31, 84), iar Borussia Moenchengladbach a trecut, în deplasare, cu 3-1 de Bochum.

În prologul etapei, vineri seara, Borussia Dortmund învinsese cu 3-1 pe Hoffenheim.