LIGA I. CFR A CÂȘTIGAT meciul cu Astra Giurgiu și își păstrează avantajul din clasament. Dan Petrescu: „Steaua e favorită la TITLU”

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 3-2 în partida disputată, luni, în deplasare, împotriva Astrei Giurgiu, în runda a 12-a a campionatului intern.

CFR Cluj a obținut trei puncte la finalul meciului cu Astra Giurgiu, disputat, în deplasare, în etapa a 12-a a Ligii I. Lidera s-a impus cu 3-2 și a devenit prima echipă care câștigă în acest sezon pe terenul giurgiuvenilor. Ibrahima Blade a deschis scorul în minutul (3), iar Ciprian Deac a dublat avantajul oaspeților, în repriza a doua (50). Astra a redus din diferență după autogolul lui Cristian Manea (73), apoi CFR a punctat prin Damjan Djokovici (79). Scorul final a fost stabilit de Alexandru Ioniță, în minutul 90+2.

CFR se află pe primul loc al clasamentului, cu 29 de puncte, și este urmată de FCSB (25) și CS „U” Craiova (23). Dan Petrescu, antrenorul ardelenilor, crede că FCSB rămâne favorită la câștigarea campionatului. „Eu incă sunt surprins de câte puncte am făcut. Cred că Steaua e favorită la titlu”.