LIGA EUROPA. Olympique Lyon - Astra Giurgiu, 1-2. Formaţia de la Dunăre a obţinut o victorie istorică pe „Stade de Gerland”

13-08/22budescu_lib-465x390
Autor: | | 2 Comentarii | 2402 Vizualizari

Astra Giurgiu a câştigat, în această seară, prima manșă a play-off-ului Ligii Europa, în deplasare, după ce au dispus de Olympique Lyon, scor 2-1. După un joc de excepţie arătat pe terenul francezilor, trupa lui Daniel Isăilă a făcut un pas uriaş către calificarea în grupele competiţiei.

Prima repriză a început cu echipa gazdă în atac, şi care şi-a înregistart prima ocazie la poarta lui Lung Jr, în minutul opt, atunci când Malbranque a şutat de la peste 25 de metri, însă execuţia sa a trecut peste bara transversală a Astrei. În minutul 17, Enache a pătruns excelent în careul francezilor pasându-i lui Fatai, dar nigerianul nu a putut introduce balonul în poartă. Olympique şi-a amintit de perioada în care defila prin cupele europene şi a reuşit să deschidă scorul, prin Malbranque al cărui şut, venit din pasa vetereanului Jallet, s-a dus perfect în colţul scurt al porţii echipei pregătite de Daniel Isăilă (26). După deschiderea scorului, giurgiuvenii au început să arate de ce sunt în stare, iar trio-ul Enache-Budescu-Fatai se anunţa a fi unul letal pentru echipa din Lyon, trecând din nou pe lângă gol, prin nigerianul din lotul Astrei (35).

După pauză, Astra a dat imediat de înţeles că vrea să plece de pe „Stade de Gerland” cu cel puţin un punct, şi ameninţat serios poarta lui Lopes, în minutul 49, prin Budescu, care a trimis un şut către colţul lung, la o palmă de butul porţii lui Olyimpique. După nenumărate ocazii clare de a marca, „alb-negrii” au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, prin vârful Kehinde Fatai, servit excelent de către Enache (71). Minunea s-a produs după 10 minute. În urma unui fault comis de Grenier asupra lui De Amorim în propriul care, centralul a dictat lovitură de la 11 metri pe Astra, iar Budescu a transformat cu succes penalty-ul, şi, astfel, câştigătoarea Cupei României face un pas imens pentru calificarea în grupele Europa League.

LIVE

Olympique Lyon - Astra, 1-2

Marcatori: Malbranque (26) - Fatai (71), Budescu (81-penalty)

Echipele de start:

Lyon: A. Lopes - Jallet, Bakary Kone, L. Rose, Tolisso - Ferri, Gonalons, Mabranque - Lacazette, Yattara, Bahlouli

Rezerve: Benzia, Dabo, Ghezzal, Gorgelin, Grenier, Mvuemba, N'Jie

Astra: S. Lung jr. - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, J. Morais - Enache, Seto, Yahaya, Laban - Budescu, Fatai Rezerve: D. Coman, Bukari, Cristescu, Grandin, Ioniţă II, L. Rus, William

min 8 - Malbranque a şutat periculos de la 25 de metri, însă balonul a trecut peste poarta giugiuvenilor

min 17 - După ce a primit o pasă din partea lui Enache, nigerianul Fatai a tras din interiorul careului peste poarta lui Lopes

min 26 - GOOOLLL, Olympique! - În urma pasei trimise de către Jallet, Malbranque deschide scorul printr-un şut plasat la colţul scurt

min 35 - Ocazie uriaşă pentru Astra! - Enache i-a trimis, în centrul careului, o pasă perfectă lui Fatai, dar vârful Astrei nu nimereşte poarta de la mică distanţă

min 40 - Junior Morais primeşte primul cartonaş galeben al partidei

min 44 - Rose este şi el avertizat

Prima repriză s-a încheiat.

min 49 - Budescu a trecut pe lângă egalare! Sutul său trimis la colţul lung a fost foarte aproape de sterge butul porţii franceze

min 60 - Dintr-o poziţie favorabilă, Laban a tras puțin peste poartă, din interiorul careului

min 71 - GOOOLLL, Astra! Kehinde Fatai restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj

min 77 - Rose vede cel de-al doilea şău cartonaş galben şi este eliminat!

min 81 - GOOOLLL, Astra! - Budescu înscrie al doilea gol al giurgiuvenilor, din penalty