LIGA CAMPIONILOR. Liverpool a dezarmat-o pe Bayern Munchen și merge în „sferturi”. Barcelona a desființat-o pe Olympique Lyon

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a impus pe terenul celor de la Bayern Munchen, scor 3-1.

Liverpool a obținut calificarea în „sferturile” Ligii Campionilor, chiar pe terenul celor de la Bayern Munchen. După 0-0 în tur, „cormoranii” au câștigat cu 3-1 și au făcut pasul în faza următoare. Elevii lui Jurgen Klopp au deschis scorul prin Sadio Mane (26), gazdele au revenit datorită autogolului marcat de Joel Matip (39). În repriza a doua, Liverpool a calmat spiritele, prin Virgil van Dijk (69) și Sadio Mane (84).

Barcelona s-a calificat în „sferturi”, după succesul înregistrat pe „Camp Nou”, 5-1 cu Lyon. Lionel Messi (18 - penalty și 78), Philippe Coutinho (31), Gerard Pique (81) și Ousmane Dembele (86) au punctat pentru catalani, Lucas Tousart a redus din diferență pentru francezi (58). În tur, scorul a fost egal, 0-0.