Liga Campionilor. Lionel Messi, catastrofal în PSG - Real Madrid. Argentinianul, notat cu 3 de „L'Equipe” sursa: Facebook

Superstarul Lionel Messi a evoluat din nou palid pentru PSG, dar francezii s-au impus în finalul partidei cu Real Madrid (1-0) din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

PSG s-a impus la limită, scor 1-0, în partida disputată, marți, pe „Parc des Princes”, în fața celor de la Real Madrid. Confruntarea a contat pentru prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. Meciul nu a fost atât de spectaculos pe cât se aștepta, iar marea dezamăgire a fost Lionel Messi. Argentinianul, care nu se simte deloc bine la echipa din capitala Franței a fost absent în mare parte a jocului. Mai mult, el a ratat și o lovitură de la 11 metri, în minutul 62.

Lionel Messi a ratat un penalty în partida PSG - Real Madrid și nu s-a simțit deloc în apele lui

Atunci când șutul atacantului a fost respins de portarul belgian Thibaut Courtois. Messi a cedat posesia de 23 de ori pe parcursul meciului. După evoluția dezamăgitoare, francezii de la cotidianul „L'Equipe” l-au notat pe argentinian cu 3. Cea mai mică notă din tabăra francezilor.

Diferența a fost făcută în final, datorită golului reușit de Kylian Mbappe, în minutul 90+4. PSG a dominat autoritar confruntarea cu madrilenii. Francezii au șutat de 21 de ori la poartă (de 8 ori pe poartă), în timp ce oaspeții au încercat poarta adversă de 3 ori, fără să prindă spațiul apărat de Gianluigi Donnarumma.

Returul care va decide echipa ce merge în sferturile de finală din Liga Campionilor se va disputa la data de 9 martie pe „Santiago Bernabeu”.

Carlo Ancelotti a recunoscut superioritatea echipei franceze

„Paris a meritat să câștige, pentru că a jucat mai bine decât noi. Am avut greutăți să ieșim de sub presiune, ceea ce de obicei facem bine, ne-a lipsit coordonarea în apărare... Nu, nu a fost o seară bună pentru noi. Dar acesta este doar primul tur al acestor optimi.

Ne păstrăm încrederea pentru meciul de acasă. Stadionul va crește în spatele nostru. Calificarea nu se pierde. Problema (n.r. despre Benzema) nu a fost aspectul lui fizic, ci mai degrabă că nu i-am adus mingile suficient de bine”, a afirmat Carlo Ancelotti, antrenorul celor de la Real Madrid.

Manchester City a câștigat fără probleme la Sporting

În cealaltă partidă a serii, Manchester City a zdrobit-o în deplasare pe Sporting Lisabona, scor 5-0. Golurile au fost marcate de Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17 și 44), Phil Foden (32) și Raheem Sterling (58). Returul se va juca la Manchester, pe 9 martie.