Liga Campionilor: CFR Cluj - AS Roma 1-1

Campioana CFR Cluj şi-a terminat aseară a doua aventură în grupele Ligii Campionilor cu o remiză împotriva celor de la AS Roma, scor 1-1.

Marco Borriello a deschis scorul, în minutul 21, cu un şut la colţul lung. Clujenii au avut o singură ocazie mare de gol în prima repriză. În minutul 40, italianul De Zerbi nu l-a putut învinge pe Lobonţ de la doar şase metri.

Deraierea lui Traore

Lacina Traore a egalat, în minutul 88, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Culio, care a plecat din ofsaid. Ivorianul a "sărbătorit" golul arătându-le semne obscene suporterilor clujeni. Aceştia l-au fluierat copios pentru gestul golănesc.

• Portarul Bogdan Lobonţ a prins cu noroc postul de titular la Roma, deoarece Julio Sergio s-a accidentat la încălzire şi nici n-a mai fost trecut pe foaie.

Tony pleacă din Gruia

• Suporterii clujenilor au taxat indolenţa jucătorilor. "Şmecheria şi aroganţa din Gruia să dispară / Să devenim iar familia de odinioară", a fost mesajul afişat de fanii "feroviarilor".
  • Galeria gazdelor a ţinut să-şi arate dragostea faţă de francezul Tony da Silva, care astăzi îşi va rezilia contractul cu CFR şi va pleca, foarte probabil, la Guimaraes, în prima ligă portugheză. "Ai fost, eşti şi vei rămâne în inimile noastre", au scris fanii pe un banner. Tony a venit la CFR în 2006 şi a participat la toate marile performanţe ale grupării din Gruia obţinute în ultimii trei ani. Fundaşul dreapta în vârstă de 29 de ani şi-a pierdut postul de titular în acest sezon şi nu mai este considerat util, mai ales că pe postul său poate evolua şi cel mai nou fotbalist venit în Gruia, Vasile Maftei.
  • Eric de Oliveira, de la Gaz Metan Mediaş, a fost în tribunele arenei din Gruia. Brazilianul medieşenilor e dorit de CFR.

Rezultatele de aseară

CFR Cluj - AS Roma 1-1 L. Traore (88) / Boriello (21)

CFR: Stăncioiu 6 - Panin 5, Cadu 6, Rada 5, Edimar 4 (63, Bjelanovici 5), E. Kone 5, E. Dică 4 (46, Veloso 4), Kivuvu 5, Culio 5, De Zerbi 4 (78, Bastos), L. Traore 6. Antrenor: Alin Minteuan.

Roma: Lobonţ 6 - Casetti 5 (64, Cicinho 5), Mexes 6, Burdisso 6, Castellini 5, Brighi 6, De Rossi 6, Simplicio 5, Menez 5 (46, Greco 5), Borriello 7, Totti 6. Antrenor: Claudio Ranieri.

Arbitri: W. Collum 7 - K. Sorbie 5, M. Cryans 7 (toţi din Scoţia). Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu"; Spectatori: 12.287.

Bayern - FC Basel 3-0 Ribery (35 şi 50), Timoşciuk (37)