FOTBAL EUROPEAN. Jose Mourinho l-a învins pe Pep Guardiola în DERBY-UL orașului Manchester. City a ajuns la șase meciuri fără VICTORIE

Manchester United a învins-o pe Manchester City, scor 1-0, într-o partidă din Cupa Ligii, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Manchester United a câștigat derby-ul cu Manchester City (scor 1-0), disputat, miercuri, pe „Old Trafford”, în „optimile” Cupei Ligii. După o primă repriză fără nimic concret pe tabela de marcaj, eleviii lui Jose Mourinho au punctat prin Juan Mata, în minutul 54. Până la final nu s-a mai marcat, iar „diavolii” au făcut pasul către sferturile de finală. Manchester City, echipa antrenată de Pep Guardiola a bifat cea de-a 6-a partidă fără victorie în toate competițiile (trei în campionat, două în Liga Campionilor și una în Cupa Ligii).

Tot în aceeași competiție, Chelsea Londra a fost eliminată de West Ham, după ce a pierdut partida jucată, miercuri, în deplasare, scor 1-2. Gazdele au marcat prin Cheikhou Kouyate (11) și Edimilson Fernandes, oaspețiii au redus din diferență prin Gary Cahill (90+4).