Jocurile Olimpice. România a urcat în clasamentul pe medalii. Cine e pe primul loc

Jocurile Olimpice. România a urcat  în clasamentul pe medalii. Cine e pe primul loc Sursa foto: Peakpx

Paris. Jocurile Olimpice. România a ajuns pe locul 13 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivii din țara noastră au obţinut două medalii de aur, una de argint şi una de bronz în şase zile de concurs.

Clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice

Pe primul loc în clasament este este China, cu 24 medalii. Chinezii au 11 medalii de aur, şapte de argint şi şase de bronz. Pe locul doi se află SUA, cu un total de 37 de medalii, dintre care nouă de aur, 15 de argint şi 13 de bronz. Locul trei este ocupat de Franţa, cu 27 medalii (8 aur, 11 argint, 8 bronz), iar pe patru Australia - 18 medalii (8 aur, 6 argint, 4 bronz).

Barca de 8+1 Jocurile Olimpice canotaj

Barca de 8+1 Jocurile Olimpice canotaj. Sursa foto Arhiva EVZ

Japonia se află pe cinci, cu 16 medalii (8 aur, 3 argint, 5 bronz). Cu două medalii de bronz, ambele la judo, Republica Moldova este pe locul 45.

Sportivii români au făcut istorie

David Popovici (19 ani) a câștigat finala probei de 200 metri liber. Apoi, campionul a obținut și un bronz, după ce a încheiat pe locul 3 finala la 100 metri liber de la Jocurile Olimpice, cu timpul de 47,49 secunde. La canotaj, Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin. Au luat argintul la canotaj Ancuţa Bodnar și Simona Radiș. Româncele au concurat cu Brooke Francis și Lucy Spoors, din Noua Zeelandă.

Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice. Sursă foto: facebook.com/olympicromania

România, la un pas să depășească Germania și Olanda

România are același număr de medalii de aur cu Germania, Olanda sau Noua Zeelandă, dar aceste țări au mai multe de argint și bronz. Tot câte două medalii de aur au și Azerbaidjan sau Hong Kong, dar sunt în spatele țării noastre pentru că nu au niciun argint (Hong Kong nu are nici bronz).