Scandal imens la Olimpiadă. Revoltă în Argentina, după meciul de fotbal cu Maroc

Scandal imens la Olimpiadă. Revoltă în Argentina, după meciul de fotbal cu Maroc Maroc - Argentina la Jocurile Olimpice. Sursă foto: X.com

Paris. Competiția de fotbal de la Jocurile Olimpice 2024 a început miercuri, 24 iulie, și a oferit meciuri interesante. Din cele opt meciuri disputate, duelul dintre Japonia și Paraguay a fost unul spectaculos, niponii reușind să marcheze de cinci ori în poarta sud-americanilor. Însă în ceea ce privește tensiunile, partida dintre Argentina și Maroc a ieșit în evidență, un scandal imens izbucnind la finalul partidei.

Jocurile Olimpice. Competiția de fotbal a început cu scandal

O situație absolut halucinantă s-a petrecut la meciul Argentina – Maroc, primul de la Jocurile Olimpice de la Paris. Într-o fază controversată, Argentina a reușit să egaleze în minutul 90+16, ceea ce a dus la o explozie de furie din partea fanilor marocani. Incidentele provocate de aceștia au dus la întreruperea imediată a jocului, iar echipele au fost trimise la cabine. În confuzia generală, mulți au crezut că partida s-a încheiat, însă arbitrul suedez Glenn Nyberg nu fluierase încă finalul meciului.

După două ore de incertitudine și tensiune, arbitrul și cele două echipe au revenit pe teren pentru a revedea faza golului egalizator. Glenn Nyberg a analizat faza prin intermediul VAR și a constatat că golul marcat de Medina trebuie anulat din cauza unei poziții de ofsaid în care s-a aflat anterior Otamendi. Această decizie a creat un adevărat șoc, atât pentru jucători, cât și pentru fani, schimbând complet cursul meciului.

După anularea golului, s-au mai jucat încă trei minute de prelungire, însă fără ca vreun eveniment notabil să mai aibă loc. Astfel, Maroc a obținut victoria cu 2-1 în fața Argentinei, într-un meci marcat de o decizie controversată a arbitrului suedez Glenn Nyberg, care va rămâne în memoria tuturor ca un moment de cotitură în istoria Jocurilor Olimpice. Partida, începută inițial la ora 16:00, s-a încheiat abia la 20:09, încheind astfel un capitol dramatic și intens al competiției.

Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice. Sursa foto: Pixabay

Scandalul a fost criticat în presa internațională

Presa din străinătate criticat dur scandalul de la finalul meciului Argentina - Maroc. Cele mai importante ziare de sport din străinătate au vorbit despre scandalul de la Jocurile Olimpice.

"Gazzetta Dello Sport" a publicat un articol sub titlul "Unde este spiritul olimpic? Haos în Maroc-Argentina: imn fluierat, invazie pe teren. Și meci reluat după 2 ore." Potrivit acestora, la St. Etienne, fanii marocani au stricat petrecerea aruncând cu petarde și oprind jocul. În minutul 16 al prelungirilor, arbitrul a fluierat finalul, iar VAR a anulat golul. Meciul s-a reluat la 2-1 după două ore, fără spectatori.

Conform aceleași surse, oficial, meciul a fost „suspendat”. Arbitrul fluierase finalul, dar oficialii de la VAR ar fi trebuit să verifice dacă a existat vreun ofsaid la golul de 2-2. După două ore, meciul s-a reluat cu arbitrul anulând golul argentinian. Echipele au revenit pe teren fără spectatori, scorul rămânând 2-1 pentru Maroc, într-o atmosferă considerată oribilă.

"The Sun" a comentat și el situația, descriind Jocurile Olimpice de la Paris ca fiind un haos în prima zi după ce Argentina și Maroc au fost obligate să joace ultimele trei minute ale meciului lor pe un stadion gol. Potrivit ziarului britanic, Argentina părea să fi marcat golul egalizator în ultimul minut al confruntării controversate de miercuri, însă deciziile arbitrilor și intervenția VAR au transformat finalul partidei într-un adevărat coșmar logistic și organizatoric.