Joc incredibil al Turciei în fața Austriei! Portarul Mert Günok i-a scos din minți pe austrieci

Joc incredibil al Turciei în fața Austriei! Portarul Mert Günok i-a scos din minți pe austrieci Portarul Turciei Mert Günok. sursa: Instagram Gunok

Într-un meci tensionat, echipa națională a Turciei a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024, învingând Austria cu scorul de 2-1. Într-un meci disputat marți seara pe Leipzig Stadium. Spre deosebire de echipa României, care nu a trecut de Olanda. Antrenorul Edi Iordănescu și-a anunțat plecarea.

Sub conducerea antrenorului Vincenzo Montella, Turcia a triumfat datorită unei duble realizate de fundașul Merih Demiral (în minutele 1 și 59), în timp ce unicul gol al Austriei a fost marcat de Michael Gregoritsch (66), toate golurile venind în urma unor lovituri de colț.

Partida a avut un start fulminant pentru turci, care au deschis scorul după doar 57 de secund. Arda Guler a executat un corner cu efect, Baumgartner a deviat în coechipierul său Posch, iar apoi Pentz a respins mingea direct la Merih Demiral, care a finalizat. Acesta a fost cel mai rapid gol marcat în stadiul eliminatoriu al EURO. Fazele ofensive s-au marcat în special în dreptul austriecilor. Dar care nu marcau.

Jocul Turciei marcat de intervențiile portarului

Într-una dintre rarele momente ofensive ale Turciei, Arda Guler a executat un corner în minutul 59, iar Merih Demiral s-a ridicat magistral între Lienhart și Danso, reușind să devieze mingea cu capul în colțul apropiat al porții.

Austria a reușit să echilibreze situația destul de rapid, marcând după un corner executat de Sabitzer în minutul 66: Posch a trimis mingea la bara secundă, iar Gregoritsch a înscris din apropiere, semnând golul cu numărul 100 al turneului EURO 2024.

Gregoritsch a încercat din nou să înscrie în minutul 69 cu o lovitură de cap, dar fără să-l pună în dificultate pe Mert Günok. Portarul turc a fost testat de Grillitsch în minutul 75 cu un șut puternic de la 25 de metri. Posch a centrat periculos în careu în minutul 84, Mert Günok a intervenit riscant, dar Baumgartner a trimis mingea pe lângă poartă. Sub comanda antrenorului german Ralf Rangnick, Austria a continuat să asalteze poarta Turciei, dar Barış a contraatacat în minutul 90+4 și a fost aproape de a marca, deși șutul său a fost respins de Pentz.

În finalul dramatic al meciului, Austria a avut o șansă uriașă de a trimite partida în prelungiri, dar Mert Günok a intervenit decisiv, salvând golul la lovitura de cap a lui Baumgartner în ultimele secunde. Intervenție misterioasă, păreau să spună austriecii.

Turcia are un nou erou

Portarul Mert Günok a fost eroul serii, cu două intervenții critice care au păstrat avantajul echipei sale. În cea de-a doua repriză, Mert Günok a făcut diferența cu parade spectaculoase. În minutul 51, el a respins cu piciorul o încercare de la Marko Arnautovic care fusese lansat singur spre poartă, menținând scorul la 1-0 în favoarea Turciei. Ulterior, Turcia a reușit să marcheze încă un gol, ducând scorul la 2-0.

Într-un moment de tensiune maximă, în ultimele secunde ale meciului, Mert Günok a reușit o parată fenomenală pe un teren ud, respingând cu o reacție fulgerătoare o minge periculoasă trimisă cu capul de Baumgartner. Această intervenție a avut o probabilitate de gol de 0.94, demonstrând importanța crucială a acțiunii sale. De remarcat că probabilitatea unui gol din penalty este de obicei considerată 0.75.

Coechipierii lui Mert Günok, surprinși

După meci, o conversație surprinsă de camerele de pe teren a arătat un dialog frumos între coechipieri. Merih Demiral, autorul unuia dintre golurile Turciei, i-a spus lui Mert Günok: "Băiatule, Merto, pe cuvântul meu... Cum ai făcut asta, băiatule? Dumnezeu să mă bată..." În transmisia meciului pe un canal din Azerbaidjan, comentatorul a descris parada lui Mert Günok ca fiind o “intervenție divină”.

Portarul-erou al echipei naționale a Turciei, Mert Günok, a avut dificultăți în a-și exprima emoțiile după meci, dar cotidianul Hurriet a reușit să consemneze câteva gânduri:

"Abia dacă pot să vorbesc. A fost o victorie minunată. Mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut cu rugăciunile lor. Avem încă un drum lung de parcurs. Sperăm să mergem până la capăt. Această victorie ne-a ridicat moralul la un nivel superior. Sperăm să continuăm în acest ritm."

După această victorie emoționantă, Turcia se va confrunta cu Olanda în sferturile de finală ale turneului, promițând un alt meci plin de suspans și emoție.