Irlanda scrie istorie. A doua victorie consecutivă în Turneul celor Șase Națiuni Sursă foto: Facebook

Irlanda a scris istorie în lumea rugby-ului, obținând a doua victorie consecutivă în prestigiosul Turneul celor Șase Națiuni. Această realizare remarcabilă demonstrează dominația și consistența echipei irlandeze în această competiție.

Prima repriză, plină de tensiuni

După înfrângerea usturătoare suferită în fața Angliei săptămâna trecută, Irlanda a intrat în meciul de sâmbătă de la Dublin cu mare presiune, având în vedere că urmărea să obțină al șaselea titlu în Turneul celor Șase Națiuni. Ei știau că o victorie sau o remiză ar fi fost suficientă pentru a-și atinge obiectivul.

Cu toate acestea, presiunea a fost palpabilă. În timp ce Sheehan a reușit să marcheze un eseu dintr-un line-out scoțian, Irlanda a avut dificultăți în a-și impune intensitatea și a avut dificultăți în a-și construi momentul împotriva unei apărări bine organizate și hotărâte a oaspeților, astfel că a intrat la pauză având avantajul cu cea mai mică marjă.

În primele 40 de minute, Scoția nu a reușit să exercite suficientă presiune asupra liniei de eseu irlandeze, în timp ce apărarea echipei oaspete a parat cu succes atacurile Irlandei, captând treptat ritmul și atmosfera din Aviva Stadium în timpul unei prime reprize mai puțin spectaculoase și timide.

Scoția a venit la Dublin cu speranța de a câștiga Tripla Coroană pentru prima dată din 1990. Cu eseu-ul lui Sheehan, survenit între două penalități transformate de Russell, aceste speranțe au rămas încă vii, meciul fiind echilibrat la pauză, notează BBC.

A doua victorie consecutivă pentru Irlanda

Irlanda a reușit să câștige pentru a doua oară consecutiv Turneul celor Șase Națiuni la rugby, învingând Scoția cu scorul de 17-13, într-un meci disputat la Dublin, conform informațiilor furnizate de AFP. Echipa irlandeză și-a păstrat titlul în competiția prestigioasă, în ultima etapă reușind să puncteze prin Dan Sheehan (eseu - minutul '13), Andrew Porter (eseu - minutul '65) și Jack Crowley (transformări - minutul '13, '65 și lovitură de pedeapsă - minutul '43). Huw Jones (eseu - minutul '77) și Finn Russell (transformare - minutul '77 și lovituri de pedeapsă - minutele '8, '18) au fost marcatorii pentru echipa Scoției.

Irlanda rugby

Sursă foto: Facebook

Turneul celor Șase Națiuni, rezultatele de sâmbătă

Țara Galilor vs Italia 21-24

Irlanda vs Scoția 17-13

Franța vs Anglia 33-31.

Ultima echipă care a reușit să realizeze dubla în Turneul celor Șase Națiuni a fost Anglia, între anii 2016 și 2017.

Țara Galilor a suferit înfrângeri în toate cele cinci meciuri și a ocupat ultimul loc, adjudecându-și „lingura de lemn”.