Irina Begu a părăsit turneul de la WIMBLEDON, după o ÎNFRÂNGERE în 3 seturi

Irina Begu a pierdut meciul disputat, astăzi, cu Ana Konjuh, în turul al doilea al turneului de la Wimbledon, scor 6-7(3), 6-2, 3-6.

Românca Irina Begu (locul 64 WTA) și-a încheiat parcursul de la Wimbledon în turul al 2-lea, după ce a pierdut, astăzi, confruntarea disputată împotriva croatei Ana Konjuh (29 WTA). Sportiva „tricoloră” a cedat în trei seturi, scor 6-7(3), 6-2, 3-6. Primul set a fost tranșat de adversara Irinei, care s-a impus la tie-break, dar românca și-a adunat energiile și a echilibrat scorul în setul al 2-lea. În decisiv, Konjuh a fost superioară și s-a impus cu 6-3. Cele două tenismene se mai întâlniseră o sinugră, dată, în 2015, la Roland Garros, iar Begu câștigase cu 6-2, 6-0.