Obosiți după „optimi”

Este o întâlnire între două formații care s-au întrebuințat serios în faza anterioară, pentru a obține calificarea.

„Leșii” au avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare pentru a depăși reprezentativa Elveției (scor 1-1 și 5-4), portughezii au tranșat partida cu naționala Croației, în minutul 117, datorită golului înscris de Ricardo Quaresma. Până acum, Robert Lewandowski, marea vedetă a polonezilor, s-a numărat printre dezamăgirile acestui turneu. Atacantul de la Bayern Munchen n-a tras șut pe poartă în faza grupelor și n-a marcat niciun gol în patru confruntări. De partea cealaltă, nici Cristiano Ronaldo n-a avut anvergura cu care a obișnuit. Vârful lui Real Madrid a realizat doar „o dublă”, în partida cu Ungaria (Scor 3-3).

Polonezii și portughezii s-au întâlnit de două ori, în cadrul Campionatului Mondial. În 1986, în Mexic, „roș-albii” s-au impus cu scorul de 1-0, iar în 2002, în Coreea de Sud și Japonia, au fost umiliți de lusitani, scor 0-4. Celelalte trei meciuri din „sferturi” se vor disputa astfel: Țara Galilor – Belgia (mâine), Germania – Italia (sâmbătă), Franța – Islanda (duminică). Jocurile încep de la ora 22.00 și sunt transmise de Pro Tv și Dolce Sport 1.