Ilie Bolojan, singurul politician prezent la Ziua Unirii, la Focșani

Ilie Bolojan, singurul politician prezent la Ziua Unirii, la FocșaniIlie Bolojan, la Focșani. Sursa foto: Facebook

Ilie Bolojan, singurul politician care a decis să participe la evenimentele dedicate de Ziua Unirii, a fost huiduit la Focșani. Acest incident a avut loc la doar două zile după un altul similar, desfășurat pe holurile Senatului.

Ilie Bolojan, huiduit manifestările de Ziua Unirii de la Focșani. Video

Așadar, președintele Senatului și a doua persoană în stat, a sosit la Focșani, pentru a participat la festivitățile dedicate Unirii Principatelor. Din păcate, Bolojan a fost întâmpinat cu huiduieli din partea mai multor persoane atunci când prezentatoarea i-a menționat numele la microfon. Aceste huiduieli au persistat și în timpul salutului pe care demnitarul l-a adresat militarilor prezenți la eveniment, precum și Gărzii de Onoare.

Ar putea fi o imagine cu 5 persoane, Brandenburg Gate şi textIlie Bolojan, huiduit manifestările de Ziua Unirii de la Focșani. Sursa foto: Facebook

Incidentul s-a petrecut la două zile după ce Ilie Bolojan a fost întâmpinat cu huiduieli la un protest spontan care a izbucnit pe holurile Senatului.  A fost o reacție la anunțul său privind concedierile ce urmează să aibă loc în această instituție. La minutul 8:55 se aud huiduielile cu care a fost întâmpinat Ilie Bolojan.

La evenimentele de la Focșani, Ilie Bolojan este însoțit de liberalii Sebastian Burduja, ministrul Energiei, și Ciprian Ciucu, primarul Sectorului 6 din București.

La Focșani, conform informațiilor furnizate de Primăria municipiului, festivitățile dedicate Zilei Unirii vor continua la ora 14:00 cu dezvelirea bustului unionistului Alecu Russo, la expoziția temporară din Piațeta Teatrului. Bustul a fost restaurat de către profesorii și elevii Liceului de Artă „Gh. Tattarescu” din Focșani, după ce a fost vandalizat de câțiva adolescenți în vara anului 2024.

Conform unui comunicat de presă emis de Primăria Focșani, la Catedrala Ortodoxă „Cuvioasa Parascheva” din Focșani, credincioșii din oraș au luat parte la Slujba de Te Deum, oficiată de Înaltpreasfințitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.

 

 

 

Ne puteți urmări și pe Google News