Ianis Hagi, primul gol pentru Rangers după revenirea pe gazon. Echipa românului a câștigat cu 3 -1 în deplasare Sursa foto: Facebook

Glasgow Rangers, echipa la care joacă românul Ianis Hagi, a învins în deplasare în etapa a 36-a din campionatul Scoției. Internaționalul român a marcat pentru echipa sa primul gol din acest sezon competițional. Ianis Hagi a revenit pe gazon la sfârşitul lunii ianuarie, după o accidentare la genunchiul drept care l-a ținut departe de fotbal.

Internaţionalul român Ianis Hagi a înscris un gol pentru echipa sa de club, Glasgow Rangers în partida pe care a câștigat-o în deplasare. Glasgow a învins cu 3 – 1 formația Hibernian FC în etapa a 36-a a campionatului de fotbal al Scoţiei.

Glasgow Rangers a deschis scorul prin James Tavernier în minutul 32, iar Ianis Hagi a majorat avantajul oaspeţilor în minutul 55. A fost primul gol pe care internaționalul român l-a marcat în actualul sezon competițional. El a șutat cu piciorul stâng, din interiorul careului, aducându-și echipa în avantaj. Fiul legendarului Gheorghe Hagi fost titular în acest joc şi a rămas pe teren până în minutul 74. El a fost înlocuit cu Alex Lowry.

Imediat după ce a înscris, fiul „Regelui” s-a dus spre suporterii lui Glasgow Rangers și a izbucnit în lacrimi. Evoluția sa de până la momentul în care a fost înlocuit a fost apreciată de presa din Scoția, care și-a adus aminte de jocurile sale de dinaintea accidentării.

Elevii antrenorului Michael Beale au mai punctat încă o dată în minutul 82, prin Todd Cantwell, înainte ca Hibernian să reuşească golul de onoare. Echipa gazdă a înscris prin Paul Hanlon la finalul timpului oficial de joc, în minutul 90 + 3.

Glasgow Rangers este pe locul doi

În vârstă de 24 de ani, Ianis Hagi a revenit pe gazon la sfârşitul lunii ianuarie, după ce a fost obligat să facă o pauză forţată, de la fotbal, de un an. Jucătorul român a suferit o gravă accidentare la genunchiul drept care l-a ținut departe de teren.

Ultimul gol pe care l-a marcat Ianis Hagi pentru Glasgow Rangers a fost în data de 18 ianuarie 2022, la meciul pe care l-a jucat împotriva celor de la Aberdeen, încheiat cu scorul 1-1.

După victoria de duminică, Glasgow Rangers ocupă locul secund în clasament, la opt puncte distanţă de rivala Celtic Glasgow. Celtic și-a asigurat, de altfel, titlul de campioană a Scoţiei. Glasgow a acumulat un număr de 88 de puncte, în vreme ce rivala Celtic are 96 de puncte acumulate.