Galacticii” , purtați pe brațe de arbitri

„Déjà-vu” pe „Santiago Bernabeu”: Real Madrid a avut parte de sprijinul cavalerilor fl uierului pentru a-și continua parcursul în Liga Campionilor, și tot într-un meci cu Bayern Munchen.

Real Madrid s-a calificat, marți, pentru a treia oară consecutiv în finala Ligii Campionilor. Triumful și l-a consolidat după remiza de acasă cu Bayern Munchen, 2-2, deși în turul semifinalelor se impusese în Germania, cu 2-1.

În finalul primei reprize a jocului de marți, Marcelo, fundașul Realului a făcut în henț cât casa în propriul careu, dar arbitrul turc Cuneyt Cakir a închis ochii. Până și Marcelo și-a recunoscut fapta după meci: „Dacă v-aș spune că mingea nu mi-a atins mâna, aș fi un mincinos”.

Nereguli de arbitraj au mai fost și în „sferturi”, când Realul a fost acuzat de simpatia arbitrilor, în returul din „sferturi” cu Juventus, de la Madrid, scor 1-3 (4-3, la general). Abia după acest joc, Gianni Infantino, președintele FIFA, și-a dat seama că arbitrajul video trebuie implementat și în Champions League.

Episodul „Kassai”

Anul trecut, cam la aceeași vreme, Real Madrid bifa o calificare scandaloasă în semifinalele celei mai prestigioase întreceri intercluburi din Europa. Tot după un meci de foc cu Bayern Munchen, pe „Bernabeu”, din returul „sferturilor” (scor 4-2 / 6-3, la general). Atunci, meciul a fost condus de la centru de maghiarul Viktor Kassai, cel care, alături de brigada sa, l-a eminat gratuit pe Arturo Vidal în minutul 84, la scorul de 2-1, pentru „galactici” (tur).

Acest fapt a contribuit decisiv la eliminarea bavarezilor, iar după acel meci, Kassai a avut nevoie de escorta poliției spaniole pentru a scăpa de furia jucătorilor lui Bayern. O altă ipoteză lansată în domeniul virtual ar fi că Realul a fost ajutat de arbitri datorită marketingului puternic al clubului. Dintre cele patru echipe din semifinale, trupa din Madrid e cu două clase peste, la acest capitol.