Gabriela Ruse, eliminată în optimi la turneul din Spania. A fost învinsă de Olga Danilovic Gabriela Ruse. Sursa: eurosport.ro

Gabriela Ruse s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 125 găzduit de localitatea spaniolă La Bisbal d'Emporada şi dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a învins-o pe Nuria Parrizas Diaz cu un sec 6-2, 6-1.

Gabriela Ruse (26 ani, 168 WTA), care a intrat pe tabloul principal ca „lucky loser”, a obţinut victoria în doar 59 de minute. Ruse o mai învinsese pe jucătoarea spaniolă (32 ani, 129 WTA) la singurul lor duel, în 2020, în turul secund al calificărilor la Australian Open, cu 6-3, 7-5. În turul preliminar, Ruse a abandonat la scorul de 6-3, 4-1 pentru rusoaica Oksana Selehmeteva (21 ani, 840 WTA).

Gabriela Ruse a fost învinsă de Olga Danilovic

Sezonul de zgură este la început, iar jucătoarele din România au ales diferite turnee. Gabriela Ruse a ales turneul WTA 125 din localitatea spaniolă La Bisbal d'Emporada. Românca şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA.

În turul secund a jucat cu sârboaica Olga Danilovic. Așadar, Gabriela Ruse, locul 168 WTA, a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la La Bisbal D’Emporda (Spania).

Ruse a fost învinsă de sportiva din Serbia Olga Danilovic, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 28 de minute.

Gabriela Ruse s-a calificat în optimile turneului WTA 125 din La Bisbal d'EmporadaGabriela Ruse. Sursa foto: Facebook

Românca a intrat pe tabloul principal în calitate de „lucky loser”

Gabriela Ruse a ajuns pe tabloul principal în calitate de „lucky loser”, după ce a abandonat în primul tur al calificărilor, în care a întâlnit-o pe Oksana Selekhmeteva. În primul tur pe tabloul principal, românca a trecut de sportiva spaniolă Nuria Parrizas Diaz, scor 6-2, 6-1.

Săptâmâna trecută, Ruse a jucat în Antalya, la turneul WTA 125, unde Irina Begu a disputat finala. Gabriela a pierdut în primul tur după două victorii în calficări.

În America de Nord evoluează Ana Bogdan (31 de ani și 66 WTA) și Jaqueline Cristian (23 de ani și 83 WTA), componente ale echipei de Billie Jean King Cup, care va întâlni Ucraina pe 12 și 13 aprilie. Ele au ales turneul pe zgură verde de la Charleston, unul de categorie WTA 500, potrivit news.ro.