FOTBAL EUROPEAN. Real Madrid a câştigat în INFERIORITATE numerică marele derby cu Barcelona. Cristiano Ronaldo a marcat golul decisiv

Real Madrid a câștigat derby-ul cu FC Barcelona (scor 2-1), disputat, sâmbătă, pe „Camp Nou”, în cadrul etapei a 31-a din Primera Division.

Real Madrid s-a impus, sâmbătă, pe terenul celor de la FC Barcelona, scor 2-1, în marele derby al campionatului Spaniei. Prima repriză a fost plictisitoare, și a arătat o grupare oaspete, preocupată doar de apărare. În cea de-a doua parte, catalanii au deschis scorul prin Gerard Pique (56). Real a egalat repede, datorită lui Karim Benzema, în minutul 62, iar marea lovitură a fost dată de Cristiano Ronaldo (85). Interesant este că în monentul reușitei portughezului, madrilenii se aflau în inferioritate numerică, după eliminarea lui Sergio Ramos (85). Real nu mai câștigase pe „Camp Nou” de patru ani, în campionat, și de 86 de ani nu mai învinseseră madrilenii, în „El Clasico”, în deplasare, în momentul în care Barcelona era lider.

Barcelona se află pe prima poziție, după 31 de etape, cu 76 de puncte. Catalanii sunt urmați de Atletico Madrid 70 de puncte și Real Madrid (69).