FOTBAL EUROPEAN. FC Barcelona, Real Madrid și Atletico Madrid au făcut legea, în acest weekend. Ronaldo, Benzema, Messi, Suarez și Neymar n-au lipsit de pe lista marcatorilor

FC Barcelona, Real Madrid și Atletico Madrid luptă în continuare pentru câștigarea titlului din Primera Division, după ce în wekend au câștigat fără probleme meciurile cu Bilbao, Gijon și Las Palmas.

FC Barcelona s-a distrat pe teren propriu cu Athletic Bilbao (scor 6-0), în etapa a 20-a a Primerei Division. Gazdele au avut o misiune ușoară, mai ales că Iraizoz, portarul bascilor, a faultat în careu, a provocat un penalty și a fost eliminat. Messi nu a ratat de la 11 metri și a fost urmat pe tabela de marcaj de Neymar (31), Suarez (47, 68 și 82) și Rakitici (62).

Real Madrid s-a impus pe „Santiago Bernabeu”, scor 5-0, în jocul cu Sporting Gijon. „Galacticii” au marcat toate golurile în prima repriză, prin Bale (7), Ronaldo (9 și 18) și Benzema (12 și 41). Pentru oaspeți a redus din diferență Lopez, în minutul 62.

Atletico Madrid n-a avut probleme în deplasarea de la Las Palmas și a învins cu scorul de 3-0, goluri înscrise de Luis Felipe (18) și Griezmann (69 și 89).

În clasament, pe prima poziție se află Atletico Madrid (47 de puncte), locul al doilea este ocupat de FC Barcelona (45, un meci mai puțin disputat), iar podiumul este completat de Atletico Madrid (43).